Reklama

Rosja o "dyplomatycznym uregulowaniu konfliktu". Zacharowa postawiła warunki

- Rosja jest gotowa na propozycje krajów zachodnich i Ukrainy ws. dyplomatycznego uregulowania konfliktu, ale osiągnięcie rozwiązania jest możliwe tylko przez zniesienie wszelkich sankcji i pozwów w organach międzynarodowych przeciwko Rosji - stwierdziła w sobotę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa. Oceniła też, że "formuła pokojowa" Wołodymyra Zełenskiego to "oderwane od rzeczywistości ultimatum". Nie przeszkodziło jej to jednak sformułować w imieniu Kremla własnych żądań.

Zacharowa przekazała stanowisko Kremla, zgodnie z którym konflikt w Ukrainie można rozwiązać, zdejmując wszelkie sankcje i pozwy wobec Rosji do międzynarodowych instancji. Wówczas Rosja miałaby przystać na propozycje państw zachodnich oraz Kijowa dotyczące dyplomatycznych negocjacji.

Stwierdziła również, że "formuła pokoju" zaproponowana przez Wołodymyra Zełenskiego "nie ma nic wspólnego z osiągnięciem pokoju" w Ukrainie. - To nic innego jak ultimatum, żądania wobec naszego kraju, które są oderwane od rzeczywistości - oceniła rzeczniczka moskiewskiego MSZ, cytowana przez Interfax.

Reklama

Jak wyliczyła, wśród tych "żądań" są wycofanie wojsk z - jej zdaniem - rosyjskich republik ludowych ługańskiej i donieckiej, obwodów zaporoskiego i chersońskiego, "a nawet Krymu", a także wypłata reparacji i poddanie się jurysdykcji międzynarodowych trybunałów. - Celem tej ukraińskiej "formuły" jest doprowadzenie do kapitulacji Rosji przy pomocy Zachodu - uznała.

Zacharowa żąda, by nielegalnie przejęte tereny Ukrainy świat uznał za rosyjskie

Zacharowa stwierdziła, że Kreml nie akceptuje "języka ultimatum". Jednocześnie w kolejnych słowach sama zaczęła stawiać warunki. 

- Trwały pokój możliwy jest, jeśli wstrzymane zostaną dostawy broni do Ukrainy, kraj ten otrzyma status wolnego od broni jądrowej oraz neutralnego poza blokami (wojskowymi - red.), a prawa rosyjskojęzycznej mniejszości będą w nim zachowane - wyliczyła propagandystka.

W ocenie rosyjskiej dyplomacji konieczne jest też międzynarodowe uznanie "nowych realiów terytorialnych" - czyli zatwierdzenie bezprawnych aneksji ukraińskich obwodów, a także demilitaryzacja i "denazyfikacja" Ukrainy.

Zełenski przedstawiał plan na pokój w Ukrainie

"Formułę pokojową", o której wspomniała Zacharowa, Zełenski przedstawił w połowie listopada podczas szczytu G20, przemawiając zdalnie. 

Znalazły się w niej m.in. uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, przywrócenie uznanych granic Ukrainy, wycofanie rosyjskich wojsk i zakończenie działań militarnych, zapobieganie zbrodniom przeciw środowisku, jak i podpisanie dokumentu o zakończeniu wojny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Marija Zacharowa | warunki Rosji | Ukraina | pokój

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy