Premier Armenii nie podpisał deklaracji na szczycie z Rosją i Białorusią
Władimir Putin upuścił pióro, Alaksandr Łukaszenka był wyraźnie w szoku - taka była reakcja prezydentów Rosji i Białorusi na decyzję premiera Armenii Nikola Paszyniana, który odmówił podpisania deklaracji po szczycie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko umieścił na Twitterze wideo, na którym widać całe zajście. Według polityka oznacza to de facto "rozpad OUBZ"

Premier Armenii Nikola Paszynian odmówił podpisania wspólnej deklaracji po szczycie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać reakcję głów państw pozostałych członków OUBZ.
Szczególną uwagę przykuwa reakcja prezydenta Rosji Władimira Putina, który rzucił piórem. Z kolei Białoruski autokrata, Alaksandr Łukaszneka z wyraźnym zdziwieniem rozłożył ręce. - Putin wyrzucił pióro, Łukasznka jest w szoku - napisał pod nagraniem Anton Hereszczenko, który udostępnił wideo na Twitterze.
"W zasadzie oznacza to, że OUBZ kompletnie się rozpadła" - ocenił Heraszczenko.
Wizyta Putina wywołała protesty
Szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym odbywał się w stolicy Armenii, Erywaniu. Już przed tym, jak pojawił się tam Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, na ulice wyszli demonstranci, którzy sprzeciwiali się ich wizycie w Armenii.
Protesty przetoczyły się przez stolicę Armenii we wtorek wieczorem. Demonstranci, poza sprzeciwem wobec wizyty Putina opowiadali się też za wystąpieniem Armenii z OUBZ. W trakcie manifestacji skandowano antyrosyjskie hasła, część ze zgromadzonych osób miała ze sobą ukraińskie flagi i symbole.
"Rosyjskie NATO"
Na szczycie OUBZ, nazywanej też "rosyjskim NATO" rozmawiano m.in. o ataku Azerbejdżanu na Armenię, do którego doszło we wrześniu. Wówczas kraje organizacji nie przyszły Armenii na pomoc, mimo, że tamtejszy rząd zwrócił się o wsparcie oficjalnymi kanałami i opierając się o traktaty OUBZ.
Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym funkcjonuje od 1992 roku. Obecnie jej członkami są: Republika Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Republika Kirgijska, Republika Tadżykistanu oraz Federacja Rosyjska.