Reklama

Reklama

Pierwsza dama wchodzi do gry. Spotkała się m.in. z Kukizem i Czarnkiem

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda spotkała się w poniedziałek m.in. z Pawłem Kukizem, ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem, a także z dyrektorem generalnym UNICEF Polska. Tematem rozmów była pomoc dla uchodźców z Ukrainy. - Pierwsza dama jest bardzo zaangażowana w obszar uchodźczo-humanitarny, również na polu międzynarodowym - podkreśla w rozmowie z Interią szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot.

W trakcie pierwszej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy pod adresem jego żony padały zarzuty, że nie angażuje się w bieżące sprawy społeczne i polityczne. Prezydenccy ministrowie przekonywali wówczas, że pierwsza dama bierze udział w różnych inicjatywach, jednak nie chce, by było o nich głośno w mediach. 

Druga kadencja wygląda pod tym względem inaczej. Agata Kornhauser-Duda włączyła się np. w burzliwą debatę dotyczącą zmian w prawie oświatowym (tzw. lex Czarnek) - spotykała się zarówno z ministrem edukacji, jak i posłankami opozycji, które sprzeciwiały się nowym rozwiązaniom. Ostatecznie prezydent zawetował ustawę. 

Reklama

Pierwsza dama działa na rzecz uchodźców z Ukrainy

Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę Agata Kornhauser-Duda niemal codziennie podejmuje działania na rzecz uchodźców, szczególnie dzieci. 

W poniedziałek spotkała się z Paweł Kukizem, który organizuje pomoc dla uchodźców oraz osób, które pozostały w Ukrainie. Także 4 kwietnia pierwsza dama - po raz kolejny - spotkała się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem, z którym rozmawiała o edukacji ukraińskich dzieci. Małżonka prezydenta przyjęła w Pałacu Prezydenckim również dyrektora generalnego UNICEF Polska Marka Krupińskiego oraz przedstawicieli Klubu Inteligencji Katolickiej i Urzędu Wojewódzkiego we Lwowie. 

Pod koniec marca pierwsza dama spotkała się z prezesem NBP, szefem KGHM czy ambasadorem Ukrainy w Polsce. 

Agata Kornhauser-Duda kontaktowała się także w ostatnich tygodniach z innymi małżonkami prezydentów, by koordynować działania pomocowe i apelować o zakończenie wojny w Ukrainie.

- Dzięki pierwszej damie Agacie Kornhauser-Dudzie, która angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, w dwóch ośrodkach prezydenckich od kilku dni przebywają już uchodźcy - informował miesiąc temu prezydencki minister Adam Kwiatkowski. W ostatnich tygodniach małżonka prezydenta kilkukrotnie spotykała się z uchodźcami, którzy przybyli do Polski. 

- Pierwsza dama jest bardzo zaangażowana w obszar uchodźczo-humanitarny, również na polu międzynarodowym - podkreśla w rozmowie z Interią szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot. Jak dodaje, do spotkań dochodzi z inicjatywy żony prezydenta. - To ona określa koncepcję tych działań, terminy, wymiar praktyczny działań - dodaje Szrot. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy