Oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną
Oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września tego roku - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Data nie jest przypadkowa, to dzień agresji Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r.

- 17 września zostanie otwarty kanał (przez Mierzeję Wiślaną) i przepłyną nim pierwsze jednostki - powiedział Gróbarczyk.
Dodał, że to inwestycja szczególna, która ma charakter przełomowy.
Mierzeja Wiślana. Przekop kanału
Przekop kanału Mierzei Wiślanej obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć oraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także nowy układ drogowy z mostami obrotowymi i budowę sztucznej wyspy na Zalewie.
Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.
Mierzeja Wiślana: Zima nie wstrzymała budowy
Na budowie przekopu Mierzei Wiślanej trwają prace. Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, harmonogram robót uległ modyfikacji jedynie na sztucznej wyspie, ponieważ Zalew Wiślany zamarzł. Nie zagraża to jednak planowanemu ukończeniu prac.





