Reklama

Reklama

Nowy Bayraktar dla Ukrainy. Litwa podpisała umowę z Turcją

Litwa podpisała z Turcją umowę na zakup drona uderzeniowego Bayraktar na potrzeby armii ukraińskiej. Litwini w ramach akcji społecznej zebrali na ten cel prawie 6 mln euro w ciągu trzech dni.

Minister obrony narodowej Litwy Arvidas Anushauskas poinformował o podpisaniu umowy z prezesem Tureckiej Agencji Obrony Ismailem Demirem na Twitterze. 

- To historyczne wydarzenie, kiedy obywatele, we współpracy z władzami, w ciągu trzech dni zebrali prawie 6 milionów euro na zakup Bayraktara dla walczącej Ukrainy - stwierdził z kolei wiceminister Vilius Semeszka. Podkreślił, że podpisane porozumienie "jest też szansą na dalsze negocjacje z dostawcami w sprawie zakupu broni".

Pieniądze od Litwinów w kraju i zagranicą

Akcję zbiórki pieniędzy na zakup drona produkowanego w Turcji ogłosił pod koniec maja znany litewskich dziennikarz i działacz społeczny Andrius Tapinas. Pieniądze przekazywali Litwini w kraju i poza jego granicami.

Reklama

W środę litewskie ministerstwo obrony poinformowało o planie przekazania kolejnej puli pomocy wojskowej walczącej z Rosją Ukrainie, której wartość jest szacowana na około 15,5 mln euro. Systemy ochrony przed dronami, termowizory i Bayraktar to dodatkowy sprzęt, o którym nie wspominano we wcześniejszym oświadczeniu resortu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy