Reklama

Krym: Wybuchy w Sewastopolu. Rosjanie oskarżyli o atak dronami

Nad ranem w okupowanym Sewastopolu na Krymie doszło do eksplozji. Według prorosyjskich władz miasta w Sewatopolu doszło do "ataku dronami". Ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe" oceniło, że do eksplozji mogło dojść na skutek nieudanego startu rakiety obrony przeciwlotniczej.

W sieci udostępniono nagranie eksplozji w okupowanym Sewastopolu na Krymie. W rosyjskich mediach pojawiają się niepotwierdzone informacje, że podczas eksplozji uszkodzone zostały okręty rosyjskiej Floty Czarnomoskiej. Według doniesień, Rosjanie po eksplozji całkowicie zablokowali dostęp do Zatoki Sewastopolskiej.

W mediach społecznościowych pojawiło się również rzekome zdjęcie uszkodzonej fregaty Admirał Makarow, należącej do Czarnomorskiej Floty Federacji Rosyjskiej. Od momentu, kiedy w kwietniu zatopiony został krążownik Moskwa, Makarow stał się flagowym okrętem floty rosyjskiej.

Reklama

Prorosyjskie władze Swastopola oskarżyły Ukrainę o atak

W sobotę nad ranem Michaił Razwożajew, rosyjski gubernator Sewastopola powiadomił, że siły ukraińskie miały dopuścić się ataku dronami. Jak informował, okręty floty czarnomorskiej odpierają ataki.

"Sytuacja jest pod kontrolą" - napisał okupacyjny gubernator.

Po godzinie 9:00 Razwożajew podał kolejne informacje na temat uderzeń na cele Rosjan. "Dzisiaj, począwszy od 4.30 rano, przez kilka godzin systemy obrony powietrznej w Sewastopolu odpierały ataki dronów. Wszystkie zostały zestrzelone" - napisał.

Jak zapewniał, nie ma rannych, a infrastruktura cywilna nie została uszkodzona. "Wielka prośba, aby nie pisać, co-gdzie-o której widziałeś i słyszałeś. I nie publikuj filmów. Wszyscy powinni już zrozumieć, że takie dane są bardzo potrzebne ukronazistom (połączenie słów Ukrainiec i nazista - red.), aby zrozumieć, jak tworzona jest ochrona naszego miasta" - napisał. 

Z kolei dowództwo operacyjne "Południe" Ukrainy przekazało, że prawdopodobną przyczyną eksplozji mogą być nieudane starty rakiet obrony przeciwlotniczej. Storna ukraińska po oskarżeniach o atak nie wydała oficjalnego oświadczenia. Rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii Natalia Humeniuk zapowiedziała, że armia pracuje nad oficjalnym komentarzem. 

MON Rosji: Reżim kijowski przeprowadził atak terrorystyczny

Do rzekomego ataku na Sewastopol odniosło się Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. "Dziś o 4.20 rano reżim kijowski przeprowadził atak terrorystyczny na statki Floty Czarnomorskiej i statki cywilne, które znajdowały się w Sewastopolu" - napisano.

MON Rosji wskazuje, że "dziewięć bezzałogowych statków powietrznych i siedem dronów morskich" zostało rzekomo zaangażowanych w atak Zbrojnych Sił Ukrainy. "W wyniku podjętych działań operacyjnych przez siły okrętów Floty Czarnomorskiej wszystkie cele powietrzne zostały zniszczone" - napisano. 

Według rosyjskiego MON podczas "ataku" uszkodzony został trałowiec "Iwan Golubiec". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | Krym | sewastopol

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy