Reklama

Reklama

Amerykanie objęli sankcjami partnerkę Władimira Putina

Amerykański Departament Skarbu ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na domniemaną partnerkę rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Alinę Kabajewą. Jednocześnie Departament Stanu wpisał na czarną listę trzech kolejnych oligarchów i 24 podmioty z sektora zbrojeniowego.

Alina Kabajewa to była gimnastyczka i deputowana do Dumy Państwowej z ramienia partii Jedna Rosja. Jest także szefową największego rosyjskiego holdingu mediowego, Narodowej Grupy Medialnej.

W komunikacie podano, że kobieta "ma bliskie relacje z Putinem". Już wcześniej została objęta sankcjami UE i Wielkiej Brytanii. Według "Wall Street Journal", Kabajewa miała trafić na listę sankcyjną już w kwietniu, jednak wówczas uznano, że ruch ten utrudniłby wysiłki na rzecz negocjacji pokojowych na Ukrainie.

Oligarchowie tracą majątki

Oprócz domniemanej partnerki rosyjskiego przywódcy sankcjami objęto syna oligarchy Andrieja Guriewa. Zajęto należący do niego jacht wart 120 mln dolarów. Na czarnej liście znalazł się także biznesmen działający w branży metalurgicznej Wiktor Rasznikow, jego firma MMK i dwie tureckiej filie. 

Reklama

Sankcjami objęto państwową instytucję finansową PPIT, która pomagała Rosyjskiemu Funduszowi Inwestycji Bezpośrednich w transferowaniu zablokowanych środków.

- Podczas gdy niewinni ludzie cierpią z powodu nielegalnej agresji Rosji, sojusznicy Putina wzbogacili się i finansowali swój luksusowy styl życia. Departament Skarbu użyje wszelkich narzędzi, by zapewnić, że rosyjskie elity i pomocnicy Kremla zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za ich współudział w wojnie, która kosztowała życie niezliczonych osób - oznajmiła sekretarz skarbu Janet Yellen.

Dodatkowo Departament Stanu USA ogłosił własne sankcje przeciwko trzem kolejnym oligarchom, członkom marionetkowych władz w okupowanym obwodzie chersońskim oraz 24 podmiotom związanym z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym i technologicznym. Ponadto resort nałożył restrykcje wizowe na 893 rosyjskich oficjeli i wojskowych oraz 31 przedstawicieli obcych władz, którzy wspierali rosyjską aneksję Krymu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy