Reklama

Reklama

Matura 2017: WOS poziom rozszerzony. Arkusz CKE i odpowiedzi

Wiedzę o społeczeństwie na maturze 2017 - poziom rozszerzony zdawało w środę ponad 28,9 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Publikujemy arkusz CKE - wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony oraz odpowiedzi zaproponowane przez naszego eksperta.

Egzamin z wiedzy o społeczeństwie jest jednym z przedmiotów wyboru - oznacza to, że uczniowie deklarują chęć zdawania tego przedmiotu, nie ma również minimalnego wyniku, który należy osiągnąć. W tym roku WOS zdaje niespełna 11 proc. wszystkich abiturientów i wśród najczęściej wybieranych przedmiotów plasuje się dopiero na siódmym miejscu. Wyprzedzają go m.in. angielski na poziomie rozszerzonym, geografia czy matematyka.

Na maturze z WOS-u w tym roku pojawiło się wiele zdań dotyczących Konstytucji RP. Uczniowie - jak w latach ubiegłych - najpierw odpowiadali na 30 pytań, następnie mieli za zadnie wybrać jeden z trzech zaproponowanych tematów i napisać wypracowanie. Oto tegoroczne tematy z WOS-u:

Reklama

Temat 1. Scharakteryzuj rodzaje podatków pośrednich, dochodowych i majątkowych w Polsce.

Temat 2. Czy typ systemu partyjnego jest determinowany przez system wyborczy stosowany w elekcjach pierwszych izb parlamentu? Rozważ problem, charakteryzując oba te systemy (wyborczy i partyjny) w Polsce i w państwach, których dotyczą materiały źródłowe, w XXI wieku. Temat ten opatrzony był dwoma tabelami prezentującymi wyniki wyborów do Bundestagu w XXI wieku i wyniki wyborów do Izby Gmin w XXI wieku.

Temat 3. Scharakteryzuj konflikty międzynarodowe prowadzące do dezintegracji terytorialnej państw na obszarze poradzieckim. Do tego tematu dołączono fragment mapy politycznej Azji.

Publikujemy arkusz CKE - wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony oraz kolejne rozwiązania zaproponowane przez współpracującego z nami eksperta. Uwaga! Strona nie odświeża się automatycznie (żeby to zrobić wciśnij F5).

Arkusz CKE - wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (POBIERZ TUTAJ)

Zobacz dotychczasowe arkusze i odpowiedzi z matury 2017: 

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z języka angielskiego - poziom rozszerzony (TUTAJ)

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z języka angielskiego - poziom podstawowy (TUTAJ)

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z matematyki - poziom podstawowy (TUTAJ)

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z języka polskiego - poziom podstawowy (TUTAJ)

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z języka polskiego - poziom rozszerzony (TUTAJ)

Kiedy wyniki z matury 2017?

Sesja egzaminacyjna matury 2017 potrwa w sumie do 26 maja (24 maja abiturienci napiszą ostatni egzamin pisemny, a dwa dni później zostaną przeprowadzone ostatnie egzaminy ustne). Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.

30 czerwca maturzyści dowiedzą się, jakie wyniki uzyskali na maturach.

Maturalny egzamin poprawkowy odbędzie się 22 sierpnia 2017 (o godzinie 9:00) - napiszą go absolwenci wszystkich typów szkół, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali TYLKO JEDNEGO  przedmiotu w części ustnej albo części pisemnej. Część ustna będzie odbywać się w dniach 23-25 sierpnia.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy