Reklama

Reklama

Okres grzewczy a smog. Jak radzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza?

Chłodny wrzesień sprawił, że w wielu domach i mieszkaniach sezon grzewczy trwa już w najlepsze. Wciąż około połowa gospodarstw domowych ogrzewana jest za pomocą węgla, drewna lub śmieci. Palenie w piecu jest główną przyczyną powstawania smogu i zanieczyszczeń powietrza.

Instytut Studiów nad Bezpieczeństwem, Energią i Klimatem podaje, że ogrzewanie indywidualne odpowiada za ok. 40 proc. emisji pyłu PM10. W Polsce smog jest pośrednią przyczyną ok. 50 tysięcy zgonów rocznie, a statystyki pokazują coraz gorsze skutki wdychania zanieczyszczeń przez miliony Polaków. 

Smog szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci i osób w podeszłym wieku. Powoduje on przewlekłe choroby układu oddechowego, które mają wpływ na cały organizm i mogą skutkować pogorszeniem stanu zdrowia, a nawet śmiercią.

Jak zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza?

Zanim zaczniemy radzić sobie z jego skutkami najpierw powinniśmy eliminować przyczyny powstawania smogu. Jednym ze sposobów jest odpowiednie docieplenie domu. Właściwe ocieplenie ścian i dachu może zredukować zużycie surowców potrzebnych do ogrzewania mieszkania nawet o 70 proc. Warto zadbać też o szczelność swoich okien, przez które również może "uciekać" ciepło z mieszkania.

Reklama

Wiele osób inwestuje też w odnawialne źródła energii, także po to, by zaoszczędzić. Przede wszystkim jednak nie powodują one emisji szkodliwych substancji. Montaż chociażby paneli fotowoltaicznych pomoże zredukować wytwarzanie zanieczyszczeń powietrza, a także obniży nasze rachunki.

Jak zminimalizować skutki działania smogu?

Warto, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, regularnie, najlepiej codziennie, monitorować poziom zanieczyszczenia powietrza w swoim ośrodku miejskim. Kiedy przekracza on normę, należy ograniczyć w miarę możliwości przebywanie na świeżym powietrzu. Jeżeli jednak musimy wyjść z domu, warto zadbać o właściwą maseczkę antysmogową. Najlepiej stosować taką, która posiada oznaczenie FFP oraz odpowiednie certyfikaty.

Mieszkając w największych i najbardziej zanieczyszczonych miastach warto zadbać o powietrze w swoim mieszkaniu. Pomóc w tym mogą oczyszczacze powietrza. Obecnie na rynku jest wiele urządzeń tego typu różniących się od siebie funkcjami i ceną. 

Klaudia Michalak 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy