Reklama

Smog

Czwartek, 20 października 2022 (13:46)AktualizacjaPoniedziałek, 18 września 2023 (13:14)

Smog to rodzaj intensywnego zanieczyszczenia powietrza. Składa się z tlenków azotu, tlenku siarki, ozonu, dymu i innych cząstek stałych. Smog wytworzony przez człowieka pochodzi z emisji ze spalania węgla, emisji z pojazdów, emisji przemysłowych, pożarów lasów i rolnictwa oraz reakcji fotochemicznych.

Smog to jeden z problemów, z którym boryka się większość mieszkańców Polski
Smog to jeden z problemów, z którym boryka się większość mieszkańców Polski/123RF/PICSEL

Smog

Co to jest smog?

Smog jest często klasyfikowany jako smog letni lub smog zimowy. Letni smog związany jest przede wszystkim z fotochemicznym powstawaniem ozonu. W sezonie letnim, kiedy temperatury są wyższe i jest więcej światła słonecznego, smog fotochemiczny jest dominującym rodzajem powstawania smogu. W miesiącach zimowych, kiedy temperatury są niższe, wzrasta zużycie węgla i innych paliw kopalnych do ogrzewania domów i budynków. Te emisje spalinowe, wraz z brakiem rozproszenia zanieczyszczeń, charakteryzują powstawanie smogu zimowego. Tworzenie smogu w ogóle opiera się zarówno na zanieczyszczeniach pierwotnych, jak i wtórnych. Zanieczyszczenia pierwotne są emitowane bezpośrednio ze źródła, takiego jak emisje dwutlenku siarki ze spalania węgla. Zanieczyszczenia wtórne, takie jak ozon, powstają, gdy pierwotne zanieczyszczenia ulegają reakcjom chemicznym w atmosferze.

Smog fotochemiczny, występujący na przykład w Los Angeles, jest rodzajem zanieczyszczenia powietrza pochodzącym z emisji spalin z silników spalinowych i oparów przemysłowych. Zanieczyszczenia te reagują w atmosferze ze promieniami słonecznymi, tworząc zanieczyszczenia wtórne, które również łączą się z emisjami pierwotnymi, tworząc smog fotochemiczny. W niektórych innych miastach, takich jak Delhi, nasilenie smogu jest często pogarszane przez spalanie ścierniska na sąsiednich obszarach rolniczych. Poziomy zanieczyszczenia atmosferycznego w Los Angeles, Pekinie, Delhi, Lahore, Mexico City, Teheranie i innych miastach są często zwiększane przez inwersję (wzrost temperatury powietrza wraz ze wzrostem wysokości), która zatrzymuje zanieczyszczenia blisko ziemi. Rozwijający się smog jest zwykle toksyczny dla ludzi i może powodować poważne choroby, skróconą długość życia lub przedwczesną śmierć.

Według różnych szacunków smog powoduje rocznie śmierć około 50 000 osób w Polsce.

Jak walczyć ze smogiem?

Smog wciąż jest problemem w wielu miejscach Polski. Każdy może przyczynić się do zmniejszenia smogu, zmieniając kilka swoich zachowań. Najważniejsze rady to:
  • Jeździj mniej samochodem. Spaceruj, jeździj na rowerze, korzystaj z transportu publicznego, gdy tylko jest to możliwe.
  • Zadbaj o samochód. Regularne serwisowanie, wymiana oleju zgodnie z harmonogramem i pompowanie opon do odpowiedniego poziomu może zmniejszyć zużycie paliwa, a w konsekwencji zmniejszyć emisje.
  • Tankuj w chłodniejszych godzinach dnia — w nocy lub wczesnym rankiem. Zapobiega to nagrzewaniu się oparów paliwa i wytwarzaniu ozonu.
  • Unikaj produktów, które uwalniają wysoki poziom LZO. Na przykład używaj farb o niskiej zawartości LZO (lotnych związków organicznych).
  • Unikaj zasilanych paliwem urządzeń ogrodowych, takich jak kosiarki do trawy. Zamiast tego wybieraj urządzenia elektryczne.

Smog - Wiadomości

Środa, 20 marca 2024 (12:10)
Większość krajów świata przegrywa ze smogiem. Tylko siedem państw może się pochwalić powietrzem spełniającym normy WHO. Okazuje się, że w 2023 roku najwięcej szkodliwych pyłów unosiło się w Azji....

Smog - Wideo

Środa, 10 stycznia 2024 (17:46)
Krakowski smog znów dusi mieszkańców. Mimo zakazu używania kopciuchów w mieście, niemal gołym okiem widać czym palą sąsiedzi. Drapanie w gardle, łzawienie oczu czy ból głowy - to tylko kilka - w...