Reklama

Reklama

Łączenie szczepionek AstraZeneki i Pfizera daje sześciokrotnie lepsze efekty

Sześciokrotnie wyższy poziom przeciwciał wykryto u pacjentów, którzy połączyli dawkę AstraZeneki i Pfizera, niż u tych zaszczepionych jednym prepratem - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w Korei Południowej.

Poprzednie badania wykonano w Wielkiej Brytanii. Z opublikowanych w poprzednim  miesiącu danych wynika, że podanie najpierw szczepionki AstraZeneki, a potem Pfizera bardziej zwiększa poziom przeciwciał neutralizujących, jak i limfocytów T, pełniących ważne funkcje w układzie immunologicznym. 

Jeszcze bardziej potwierdzają to badania przeprowadzone w Korei Południowej, którymi objęto 499 pracowników opieki medycznej. Szczepienia te realizowano w różnych schematach: 100 pracowników otrzymało dwie dawki preparatów AstraZeneki i Pfizera, 200 osób zaszczepiono Pfizerem, a pozostałym podano dwie dawki AstraZeneki. 

Reklama

Zaskakujące efekty

Centrum Kontroli Chorób w Korei Południowej informuje, że u wszystkich ochotników wykryto poziom przeciwciał neutralizujących w ilości chroniącej przed zakażeniem SARS-CoV-2. Jednak w przypadku osób, u których połączono szczepionki AstraZeneki i Pfizera (w takiej kolejności) poziom przeciwciał neutralizujących był aż sześciokrotnie wyższy niż wtedy, gdy podawano dwie dawki AstraZeneki. 

Najnowsze dane wspierają decyzje, jakie już podjęto w niektórych krajach dotyczące łączenia dawek dwóch różnych preparatów przeciwko COVID-19. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy najpierw podawana jest szczepionka AstraZeneki, a potem Pfizera. 

Analizowano również poziom przeciwciał neutralizujących przeciwko różnym wariantom, jaki uzyskiwano dzięki szczepieniom. W przypadku wariantu Alfa, który wykryto w Wielkiej Brytanii, był on jednakowy w przypadku wszystkich zastosowanych w badaniach schematów szczepień. Poziom przeciwciał neutralizujących był jednak niższy od 2,5 do 6 razy w przypadku wariantów Beta, Gamma oraz Delta, wykrytych odpowiednio w RPA, Brazylii i Indiach. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje