Reklama

Reklama

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Nowy termin i zasady. Co czeka uczniów?

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty, która wprowadza spore zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Już od nowego roku szkolnego uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej będą mogli liczyć między innymi na dodatkowy czas, by dobrze przygotować się do egzaminu. Co jeszcze się zmieni i jak wygląda egzamin ósmoklasisty po nowelizacji? Sprawdzamy wszystkie zmiany.

Egzamin ósmoklasisty. Nowy termin. Będzie więcej czasu na naukę

Pierwsza i niezwykle ważna zmiana, która czeka uczniów już w 2023 roku, to nowy termin egzaminu ósmoklasisty. Podpisana przez prezydenta nowelizacja mówi o tym, że od roku szkolnego 2022/2023 data jego przeprowadzania zostanie na stałe przesunięta z kwietnia na maj.

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbywa się pod koniec maja, ma to jednak związek z pandemią koronawirusa oraz nauką zdalną. Przed jej pojawieniem się egzamin ósmoklasisty odbywał się zawsze pod koniec kwietnia. Jak czytamy w nowelizacji ustawy o systemie oświaty, nowy termin egzaminu ósmoklasisty przeniesiony na maj ma umożliwić uczniom lepsze przygotowanie się do testu.

Reklama

Egzamin ósmoklasisty: Zawężony katalog wymagań

Nowelizacja ustawy o oświacie przewiduje również, że egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań, które obowiązywały w poprzednich latach. To oznacza, że egzamin ósmoklasisty będzie oparty o zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. 

Obowiązujące wymagania do egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone w formie rozporządzenia ministra edukacji i nauki. Zdecydowano też o bezterminowym odstąpieniu od wprowadzenia na egzaminie czwartego przedmiotu - egzaminu z przedmiotu do wyboru.

Zobacz także: Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych krok po kroku. Jak obliczyć punkty?

Rezygnacja z czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty to efekt podniesienia larum przez nauczycieli oraz rodziców. Do ministerstwa edukacji trafiały postulaty mówiące o tym, że egzamin ósmoklasisty oparty o cztery obowiązkowe przedmioty to zbyt wiele dla młodych uczniów. Ci musieliby skupić się na jednym przedmiocie kosztem pozostałych, dlatego zrezygnowano z pomysłu czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty

Nie tylko egzamin ósmoklasisty. Jakie jeszcze zmiany w oświacie?

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty to nie jedyne pomysły, które od nowego roku szkolnego mają zrewolucjonizować polskie szkolnictwo. W latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 ma zwiększyć się liczba pedagogów, psychologów, logopedów i terapeutów pedagogicznych w szkołach. Na zwiększenie etatów samorządy otrzymają 514,5 mln zł.

Łączna liczba etatów specjalistów od nowego roku nie będzie mogła być niższa niż 1,5 etatu. Ten będzie rósł o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów, jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100. Liczba specjalistów nie może być niższa niż jeden etat, jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100. Pół etatu obowiązuje, gdy liczba dzieci lub uczniów wynosi od 30 do 50

Zobacz także: Egzamin ósmoklasisty. Jak się przygotować? Arkusze CKE 2019, 2020, 2021

Jedna czwarta etatu będzie obowiązywała w przypadku, gdy liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 30. Rok szkolny 2022/2023 i 2023/2024 traktowane są jako okres przejściowy. Docelowo od roku szkolnego 2024/2025 normy mają być inne, bo w pierwszym przypadku liczba specjalistów nie będzie mogła być niższa niż dwa etaty.

Zmiany w maturze. Co czeka absolwentów?

Egzamin ósmoklasisty to nie jedyny egzamin, w którym ustawodawca przewidział zmiany. To samo dotyczy matury.

W latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 maturzysta zda egzamin dojrzałości, jeżeli otrzyma z każdego przedmiotu obowiązkowego co najmniej 30 procent punktów i przystąpi do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. 

Najbliższe dwa lata to taryfa ulgowa, bo na egzaminie z przedmiotu dodatkowego, niezależnie czy zdaje go absolwent szkoły ponadpodstawowej, czy ponadgimnazjalnej, nie będzie progu punktowego stanowiącego o zdaniu egzaminu maturalnego z dodatkowego przedmiotu. Próg 30 procent na maturze z tego przedmiotu zostanie wprowadzony w roku szkolnym 2024/2025.

Reklama

Reklama

Reklama