Reklama

Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2022. Co zrobić, jeśli zachorujesz albo się spóźnisz?

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się już za kilka dni i chociaż żaden uczeń nie chce celowo się na niego spóźnić, trzeba mieć na uwadze, że niektórym może się to przytrafić. W życiu zdarzają się różne sytuacje, a na wiele z nich nie mamy wpływu, więc wyjaśniamy, co zrobić w przypadku nieobecności na egzaminie ósmoklasisty. Czy w takim przypadku trzeba powtarzać rok? Niekoniecznie!

Egzamin ósmoklasisty 2022 to egzamin o zasięgu ogólnokrajowym, do którego w przyszłym tygodniu przystąpią uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. W przeciwieństwie do matur nie ma na nim określonego progu zdawalności. 

Oznacza to, że niemożliwe jest, aby nie zdać egzaminu ósmoklasisty, jednak warto postarać się o dobry wynik, ponieważ duża liczba punktów z języka polskiego, matematyki i języka obcego może zagwarantować pomyślną rekrutację do dobrego liceum lub technikum. 

Reklama

A co stanie się, jeżeli uczeń z jakiegoś powodu nie będzie mógł przystąpić do egzaminu ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty: Czy można nie przyjść?

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i stanowi warunek ukończenia szkoły, więc trzeba do niego przystąpić. Uczniowie dobrze wiedzą, że w tym jednym dniu nie można spóźnić się do szkoły, więc na pewno nikt nie opuści testów specjalnie, ale może się zdarzyć, że nastolatek z przyczyn losowych nie będzie mógł podejść do testów.

Na szczęście choroba lub utknięcie w korku nie oznaczają jeszcze, że nastolatek będzie zmuszony spędzić kolejny rok w ósmej klasie. 

Egzaminy ósmoklasisty 2022: Terminy i godzina rozpoczęcia

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się w dniach 24-26 maja. Pierwszym egzaminem, do którego uczniowie przystąpią już w najbliższy wtorek, będzie język polski. Kolejnego dnia, w środę 25 maja młodzież zmierzy się z egzaminem z matematyki, a w czwartek 26 maja z języka obcego. Każdy z wymienionych egzaminów ósmoklasisty rozpocznie się o godzinie 9:00, przy czym różna będzie ich długość. 

  • Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego potrwa 120 minut
  • Egzamin ósmoklasisty z matematyki potrwa 100 minut
  • Egzamin ósmoklasisty z języka obcego potrwa 90 minut

Egzamin ósmoklasisty 2022: Spóźnienie na egzamin lub choroba

Uczniowie, którzy wiedzą, że nie będą w stanie podejść do egzaminów ósmoklasisty w dniach 24-26 maja, mogą to zrobić w drugim terminie po uzasadnieniu nieobecności w formie podania do dyrekcji. Należy w nim uwzględnić powód niestawienia się na teście wraz z ewentualną dokumentacją (np. zaświadczeniem od lekarza w przypadku choroby). 

  • 13 czerwca odbędzie się dodatkowy egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
  • 14 czerwca odbędzie się dodatkowy egzamin ósmoklasisty z matematyki
  • 15 czerwca odbędzie się dodatkowy egzamin ósmoklasisty z języka obcego

Niestety na salę egzaminacyjną nie można wchodzić, gdy egzamin ósmoklasisty już się rozpocznie. Dlatego w przypadku spóźnienia uczeń także musi napisać podanie do dyrekcji wraz z wyjaśnieniem powodu niestawienia się w szkole na czas. 

Egzamin ósmoklasisty 2022: Kto jest zwolniony?

Egzamin ósmoklasisty 2022 jest obowiązkowy, jednak nie dla wszystkich. Okazuje się, że istnieje niewielka grupa uczniów, która nie musi podchodzić do testów.

Z egzaminu ósmoklasisty zwolnieni są laureaci albo finaliści olimpiad przedmiotowych oraz konkursów o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkich organizowanych z zakresu danego przedmiotu. 

W takich przypadkach, na zaświadczeniu o wynikach egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu znajdzie się informacja, że osoba była zwolniona z jego pisania. Zostanie jej przyznany maksymalny wynik, czyli 100 procent punktów. 

Do egzaminu ósmoklasisty nie muszą podchodzić także uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym albo znacznym. 

Egzamin ósmoklasisty 2022. Arkusze CKE i odpowiedzi

Po egzaminach ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego w Interii opublikujemy arkusze CKE z tych przedmiotów wraz z nieoficjalnymi odpowiedziami zaproponowanymi przez naszych ekspertów. Znajdą się one w zakładce Arkusze w raporcie specjalnym Egzamin ósmoklasisty 2022

Czytaj również:

Egzamin ósmoklasisty 2022: Daty, terminarz, kto ma wolne 

Egzamin ósmoklasisty 2022: Uwaga, zmiana w liście lektur z języka polskiego 

Ile kosztuje egzamin na kartę wędkarską 2022 i jak go zdać? 

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy