Reklama

Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2022. Uwaga! Zmiany w liście lektur obowiązkowych

Egzamin ósmoklasisty 2022 zbliża się wielkimi krokami. W pierwszej kolejności uczniowie zmierzą się z egzaminem z języka polskiego. Jakie lektury obowiązkowe trzeba znać? Czego można się spodziewać? W tym artykule dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. Na stronach Interii opublikujemy arkusze CKE i odpowiedzi zaproponowane przez naszych ekspertów.

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego? Terminy

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego to pierwszy poważny egzamin, do którego przystąpią uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej. W pierwszym terminie rozpocznie się on we wtorek, 24 maja o godz. 9. Test potrwa 120 minut, czyli równe dwie godziny.

To najdłużej trwający egzamin podczas trzydniowej serii egzaminów ósmoklasisty. Egzamin z matematyki trwać będzie 100 minut, z kolei na egzamin z języka angielskiego przeznaczono 90 minut.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym dla uczniów, którzy z uzasadnionych przyczyn nie będą mogli napisać jej w pierwotnym terminie, odbędzie się w poniedziałek, 13 czerwca o godz. 9.

Reklama

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z języka polskiego?

Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego 2022 będzie można zdobyć maksymalnie 45 punktów. Nie ustalono minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać. Oznacza to, że egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego nie da się nie zdać.

W pierwszej części egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego pojawią się dwa teksty: literacki (poezja, epika lub dramat) oraz nieliteracki (popularnonaukowy, publicystyczny lub naukowy). W tej części arkusza zadania będą odnosić się bezpośrednio do tych tekstów.

W drugiej części uczeń będzie musiał napisać wypracowanie - najpierw wybierając spośród dwóch tematów: jeden o charakterze twórczym, drugi zaś argumentacyjny. W wypracowaniu należy odwołać się do którejś z obowiązkowych lektur szkolnych oraz utworów, które wybranych przez siebie. 

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Lista lektur obowiązkowych

Uczniowie zdający egzamin ósmoklasisty z języka polskiego powinni zapoznać się z listą i treścią lektur obowiązkowych. Po zmianach wywołanych pandemią koronawirusa w 2022 roku z listy wypadły takie lektury, jak "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego, "Artysta" Stanisława Mrożka i wybrany reportaż z tomiku "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza.

Aktualna lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego:

  • "Opowieść wigilijna", Ch. Dickens,
  • "Zemsta", A. Fredro,
  • "Kamienie na szaniec", A. Kamiński,
  • "Reduta Ordona", "Pan Tadeusz", "Śmierć Pułkownika", "Dziady cz. II", A. Mickiewicz,
  • "Balladyna", J. Słowacki,
  • "Mały Książę", A. de Saint-Exupery,
  • "Quo Vadis", Latarnik, H. Sienkiewicz,
  • wiersze wybranych poetów.

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Gdzie szukać arkuszy CKE i odpowiedzi?

Tradycyjnie już, po zakończonym egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego, opublikujemy na stronach Interii arkusze CKE i nieoficjalne odpowiedzi zaproponowane przez naszych ekspertów. Rozwiązania zadań dostępne będą w zakładce Arkusze w raporcie specjalnym Egzamin ósmoklasisty 2022. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Zobacz też:

Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Co będzie? Jakich zadań się spodziewać?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy