Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Netanjahu grzmi po decyzji MTK. "Nie ulegniemy presji"

- Nie uznaję tej skandalicznej decyzji - powiedział Binjamin Netanjahu w reakcji na decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o objęciu go nakazem aresztowania. Premier Izarela stwierdził, że decyzja to "naruszenie naturalnego prawa demokracji", które będzie miało "poważne konsekwencje dla MTK i tych, którzy z nim współpracują". Nakaz aresztowania wydano również za byłym izraelskim ministrem obrony Joawem Galantem oraz dowódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Do decyzji Trybunału odniósł się m.in. Joe Biden.

Binjamin Netanjahu potępia decyzję MTK
Binjamin Netanjahu potępia decyzję MTK/ABIR SULTANPOOLAFP/AFP

Binajmin Netanjahu opublikował w czwartek wieczorem nagranie w mediach społecznościowych, w którym skrytykował decyzję MTK. Nazwał ją "antysemickim posunięciem", którego celem jest odstraszenie Izraela od obrony przed jego wrogami, chcącymi zniszczyć państwo żydowskie.

- To naruszenie naturalnego prawa demokracji do obrony przed morderczym terroryzmem - podkreślił. Netanjahu i zapewnił, że Izrael nie uznaje i nie uzna tej "skandalicznej decyzji", która nie powstrzyma państwa i jego osobiście przed obroną kraju w "każdy niezbędny sposób". 

Izrael. Binjamin Netanjahu z nakazem aresztowania. Chodzi o Strefę Gazy

- Nie ulegniemy presji - podkreślił.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał w czwartek nakazy aresztowania Netanjahu i byłego ministra obrony Izraela Joawa Galanta, zarzucając im odpowiedzialność za "zbrodnie wojenne polegające na używaniu głodu jako metody walki oraz zbrodnie przeciwko ludzkości w postaci zabójstw, prześladowań i innych nieludzkich czynów", popełniane podczas trwającej od ponad roku wojny w Strefie Gazy.

Decyzja Trybunału została zgodnie potępiona przez innych przedstawicieli izraelskich władz oraz polityków różnych opcji. Skrytykowały ją również władze USA, które zapowiedziały, że nie będą egzekwować nakazów MTK i omawiają obecnie dalsze kroki w tej sprawie ze swoimi partnerami, w tym z Izraelem.

Netanjahu oskarżył Trybunał o stronniczość i zarzucił mu, że nie robi nic wobec "rzeczywistych zbrodni przeciwko ludzkości" popełnianych przez "reżimy w Iranie, Syrii czy Jemenie", a także Hamas.

- Nic? O, przepraszam, dzisiaj MTK wydał nakaz aresztowania zwłok Mohammeda Deifa - poprawił się premier Izraela.

Izrael. Binjamin Netanjahu z nakazem aresztowania. Joe Biden zabrał głos

Joe Biden określił decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego jako "skandaliczną".  

"Cokolwiek MTK by nie orzekł, nie ma żadnej równoważności między Izraelem a Hamasem" - skomentował amerykański prezydent w komunikacie prasowym. "Zawsze będziemy stać po stronie Izraela w obliczu zagrożeń dla jego bezpieczeństwa" - dodał.

Decyzję zaakceptowała Kanada. Justin Trudeau, pytany przez dziennikarzy o nakaz aresztowania premiera Izraela, powiedział, że będzie szanuje międzynarodowe prawo.

- Bronimy prawa międzynarodowego i będziemy stosować się do wszystkich zarządzeń i postanowień sądów międzynarodowych - powiedział Trudeau.

Argentyna solidarna z Izraelem

Prezydent Argentyny Javier Milei odrzucił z kolei nakaz aresztowania i wyraził solidarność z Izraelem. Zapowiedział, że podpisze z nim umowy o "walce z terroryzmem i dyktaturami".

"Kancelaria prezydenta kategorycznie odrzuca niedawną, podjętą pod wpływem polityki decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Galanta" - napisano w oświadczeniu.

Milei stwierdził także, że działania wojsk izraelskich są zrozumiałe w kontekście obrony przed Hamasem. "Kryminalizacja obrony koniecznej narodu i pomijanie tych okrucieństw jest działaniem zniekształcającym ducha sprawiedliwości międzynarodowej" - napisano.

W osobnej sprawie MTK wydał również w czwartek nakaz zatrzymania Mohammeda Deifa, któremu zarzucono zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości, popełnione podczas ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r. i po nim. Armia izraelska ogłosiła w sierpniu, że Deif, który kierował zbrojnym skrzydłem Hamasu, został zabity w połowie lipca w nalocie na Strefę Gazy. Hamas nigdy nie potwierdził jego śmierci. MTK uznał, że nie może z całą pewnością uznać, że Deif nie żyje i wydał nakaz.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Gen. Skrzypczak w ''Lepszej Polsce'' o zakończeniu wojny w Ukrainie: To znaczy, że mamy mało czasu/Polsat News/Polsat News

INTERIA.PL/PAP

Zobacz także