Rosjanie wystrzelili rakietę "Buława" z nuklearnego krążownika
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o przeprowadzeniu testu wystrzelenia morskiej rakiety balistycznej "Buława". To kolejny z elementów przygotowań rosyjskiej triady nuklearnej do prowadzenia demonstracyjnych detonacji z użyciem broni jądrowej.

Jak poinformowało biuro prasowe rosyjskiego resortu obrony test został przeprowadzony z terytorium Morza Białego. Rakiet balistyczna "Buława" została wystrzelona w nocy w kierunku poligonu Kura na Kamczatce.
"Wystrzał rakiety odbył się jak zwykle z pozycji wodnej. Głowice rakietowe dotarły w wyznaczony obszar w wyznaczonym czasie" - podkreślono.
Okręt "Cesarz Aleksander III" z którego wykonano test jest siódmym transporterem rakietowym. Może przenosić do 16 międzykontynentalnych rakiet balistycznych. W najbliższym czasie rosyjskie wojsko planuje wprowadzenie do swojej floty czterech tego typu okrętów.
Rosjanie wracają do nuklearnej narracji
Zdaniem ukraińskiego eksperta wojskowego Iwana Stupaka prowadzone przez Rosjan testy rakiet "Jars" i "Buława" to sygnał wysłany światu, że rosyjska armia nie zamierza rezygnować z prób nuklearnego szantażu.
W rozmowie z kanałem telewizyjnym Wolność były pracownik Służb Bezpieczeństwa Ukrainy przekonywał, że w najbliższym czasie należy spodziewać się wielu komunikatów dotyczących ćwiczeń rosyjskiej triady nuklearnej.
- Federacja Rosyjska aktywnie przygotowuje swoją triadę nuklearną, są to samoloty mogące przenosić bomby nuklearne, flota okrętów podwodnych i rakiety strategiczne, które mogą przelecieć ponad 5000 kilometrów. Rosja przygotowuje się do przeprowadzenia demonstracyjnych detonacji nuklearnych - mówił.
Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj raport Ukraina-Rosja
- Znów wracają do tej retoryki. Planują detonacje w celu zastraszenia - dodał.
2 października biuro prasowe Kremla poinformowało o podpisaniu przez Władimira Putina ustawy o unieważnieniu ratyfikacji traktatu o całkowitym zakazie przeprowadzania prób jądrowych.
Umowa obowiązywała od 1996 roku. Dokument powstał w porozumieniu krajów Zgromadzenia Ogólnego ONZ i podpisany był m.in. przez Federację Rosyjską. Traktat nigdy nie doczekał się podpisu ze strony USA i Chin.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!