Amerykański wywiad bije na alarm. Ujawnia cel rosyjskiego sabotażu
Amerykańskie agencje wywiadowcze i agencje bezpieczeństwa narodowego ostrzegły amerykańskie firmy wojskowe przed próbami sabotowania ich działań w kraju i za granicą przez rosyjskich agentów. O zwiększenie czujności i wzmocnienie środków bezpieczeństwa proszone są w szczególności te przedsiębiorstwa, które wspierają organizacje zaangażowane w wojnę w Ukrainie - zalecają służby.
Rosyjskie służby wywiadowcze mogą próbować zwerbować "współpracowników" wewnątrz amerykańskiego przemysłu obronnego - ustalił amerykański kontrwywiad, FBI i Ministerstwo Obrony USA. Pracownicy amerykańskiego sektora obronności są ostrzegani przed kontaktem z "osobami nieupoważnionymi", które próbują nawiązać z nimi relacje na terenie ich miejsca pracy bądź pojawiają się w miejscach, do których nie mają wstępu.
Rosja. Amerykański wywiad ostrzega. "Zwiększyć czujność"
"Amerykańskie firmy, zwłaszcza te, które wspierają organizacje zaangażowane w wojnę w Ukrainie lub inne trwające konflikty geopolityczne, w ramach dobrych praktyk, powinny zwiększyć czujność i wzmocnić środki bezpieczeństwa" - zalecono w biuletynie amerykańskiego wywiadu.
Rosyjskie służby specjalne coraz częściej sięgają po agresywne metody, m.in. angażowanie przestępców w celu organizowania podpaleń, cyberataków i innych form sabotażu w Europie - zwracają uwagę amerykańskie służby. "Rosyjskie działania sabotażowe w Europie stanowią zagrożenie dla amerykańskich firm za granicą i potencjalnie w kraju" - wskazano w biuletynie.
Wojna w Ukrainie. Amerykański wywiad ostrzega przed sabotażem
Choć dotychczas rosyjski sabotaż był wymierzony głównie w cele na terytorium Europy, m.in. w udaremniony w lipcu zamach na prezesa niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, to uwaga kremlowskich służb coraz częściej przesuwa się także na Stany Zjednoczone.
Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj nasz raport specjalny!
Amerykańskie i europejskie firmy aktywnie zwiększają bowiem produkcję broni, takiej jak amunicja i pociski, aby zaopatrywać w nią walczącą z rosyjską agresją Ukrainę i uzupełniać własne zapasy. Wśród zachodnich producentów broni, którzy zawarli kontrakty z ukraińskimi producentami i wspierają ich produkcję, można wymienić Rheinmetall, norweski Nammo AS czy amerykański Northrop Grumman Corp.
Źródła: biuletyn wywiadu USA, Bloomberg
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!