Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
"Dezynfekowanie powierzchni nie powinno być priorytetem"
Magazyn "Nature" apeluje do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i władz państwowych, by nie nadawały najwyższego priorytetu kosztownej dezynfekcji powierzchni. Dziś już wiemy, że transmisja koronawirusa w ten sposób należy do rzadkości.
Według autorów "Nature" badania wskazują jednoznacznie, że koronawirus przenosi się między ludźmi przede wszystkim w powietrzu, poprzez aerozole, w wyniku rozmowy, oddychania, a także, oczywiście, kaszlu i kichania. Zakażenia poprzez dotykanie powierzchni zdarzają się rzadko.
Zdaniem naukowców z "Nature" WHO w swoich wytycznych, a także władze w swoich działaniach zbyt wiele uwagi przywiązują do dezynfekcji powierzchni, co niesie ze sobą wysokie koszty.
Jak czytamy, priorytetem powinno być noszenie masek, dystans oraz wietrzenie pomieszczeń (usprawnianie wentylacji), a nie dezynfekcja.
Według autorów omawianego materiału wytyczne WHO nie zostały dostosowane do aktualnej wiedzy na temat transmisji koronawirusa.
Podaje się też przykład nowojorskiego transportu publicznego, który na dezynfekcję planuje wydać 380 milionów dolarów do 2023 roku.
(mim)
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje