Reklama

Reklama

Gdynia: Amerykański niszczyciel zawinął do portu. "Demonstracja siły NATO"

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely zacumował w gdyńskim porcie. Jednostka uzupełnia zapasy, a jej wizyta ma być "demonstracją siły NATO". Załogę okrętu w przyszłym tygodniu odwiedzi ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

- Okręt amerykańskiej Marynarki Wojennej, niszczyciel rakietowy USS Gravely wszedł w niedzielę do portu w Gdyni celem uzupełnienia zapasów - przekazała kmdr ppor. Anna Sech, rzeczniczka 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego. Kapitanat Portu Gdynia uściślił, że jednostka wpłynęła na gdyńskie wody około godz. 8:30.

Okręt cumuje przy Nabrzeżu Francuskim. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa wizyta amerykańskich marynarzy, którą Anna Sech nazwała "kurtuazyjną". Jak dodała, jest ona również "demonstracją siły NATO". 

Reklama

Kolejna wizyta USS Gravely w Polsce. Poprzednio był w Gdyni w maju

USS Gravely nie bierze udziału w rozpoczynających się w niedzielę ćwiczeniach BALTOPS 22 na Morzu Bałtyckim. We wtorek jego załogę ma odwiedzić ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.

To nie pierwsza wizyta tego niszczyciela w Gdyni. Okręt cumował przy Nabrzeżu Francuskim w 2019 roku, a także w zeszłym miesiącu. Amerykański okręt przeznaczony jest do uzupełniania krążowników AEGIS typu Ticonderoga w obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Reklama

Reklama

Reklama