Ewakuacja w Szczecinie. Pilny apel do mieszkańców dzielnicy
Saperzy usuwali w Szczecinę bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. Konieczna była ewakuacja mieszkańców dziewięciu ulic na Gumieńcach. Spora część dzielnicy została wyłączona z ruchu, bez przejazdu była ulica Mieszka I.

Ze względów bezpieczeństwa, część mieszkańców była zmuszona do bezzwłocznego opuszczenia domu, a na sąsiednich ulicach obowiązywał zakaz przebywania na otwartej przestrzeni.
- Z pomocy miasta przy ewakuacji skorzystało tylko dziewięć osób - poinformowała rzeczniczka straży miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.
Akcja usunięcia niewybuchu znalezionego w czwartek na prywatnej posesji przy ul. Wierzbowej rozpoczęła się w piątek o godz. 10. Saperzy z 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie pracowali kilkadziesiąt minut. Bomba z czasów II wojny światowej została podjęta i jest transportowana w kierunku poligonu, gdzie zostanie zdetonowana.
Niewybuch to bomba lotnicza, o wadze ok. 50-60 kg. Jej promień rażenia oszacowano na 1 km, dlatego na czas usuwania ładunku konieczna była ewakuacja mieszkańców aż dziewięciu ulic. Natomiast na 19 ulicach obowiązywał (w piątek od godz. 9.50) zakaz przebywania. Teren zabezpieczali policjanci i strażnicy miejscy.
Szczecin. Ewakuacja mieszkańców części Gumieniec
Bezwzględnej ewakuacji podlegali mieszkańcy następujących ulic:
- Wierzbowa od nr 1a do nr 87,
- Chobolańska - cała,
- Bukowa - cała,
- Zyndrama z Maszkowic - cała,
- Poronińska - cała,
- Braniborska od nr 1 do 36B,
- Kasztanowa od nr 2 do 7,
- Osikowa od nr 1 do 4,
- Brzozowa od nr 1 do 8.
Dla mieszkańców podstawione były autobusy przy skrzyżowaniu ulic: Wierzbowej - Chobolańskiej, Wierzbowej - Braniborskiej, Dworskiej - Zyndrama z Maszkowic.
W czasie prac saperskich nieprzejezdna w obu kierunkach byłą ulica Mieszka I.
Znaleziono niewybuch w Szczecinie. Zakaz przebywania na otwartej przestrzeni
Mieszkańców 20 ulic obowiązywał również zakaz przebywania na otwartej przestrzeni do czasu ustania zagrożenia. Poniżej lista:
- Wierzbowa od nr 88 do skrzyżowania z ul. Mieszka I.
- Reczańska - cała,
- Cisowa - cała,
- Lawendowa - cała,
- Osikowa - od nr 5 do końca ulicy,
- Kasztanowa od nr 8 do końca ulicy,
- Braniborska od nr 36c do końca ulicy,
- Jesionowa - cała,
- Zielona - cała,
- Krakowska od nr 1 do nr 52,
- Rezedowa od nr 2 do nr 4,
- Zbójnicka od ul. Krakowskiej do ul. Europejskiej,
- Lwowska - cała,
- Barbakan - cała,
- Ostrobramska - cała,
- Rubież - cała,
- Dworska - cała,
- Gajowa - cała,
- Krzywa - cała,
- Półkolista - cała.
Rozpoczęcie i zakończenie prac saperów były poprzedzone komunikatem głosowym z radiowozów policji i straży miejskiej.
Szczecin. Zmiany w komunikacji miejskiej
Ze względu na utrudnienia w ruchu od godziny 09:50 do odwołania obowiązywał inny rozkład komunikacji miejskiej.
Linie autobusowe: 61, 62, 241, 243 w obu kierunkach pojechały z pominięciem ul. Mieszka I - od ul. Cukrowej, Krakowską, Europejską, Ku Słońcu, Piastów i dalej swoją trasą z pominięciem przystanków: "Reda", "Wierzbowa", "Białowieska", "Mieszka I", "Plac Szyrockiego", "Szwoleżerów";
Linia autobusowa 53 kursowała z pominięciem części ul. Mieszka I i Wierzbowej - od ul. Milczańskiej autobusy pojadą ul. Mieszka I, pl. Szyrockiego, Boh. Warszawy, Ku Słońcu, Derdowskiego z pominięciem przystanków: "Białowieska", "Wierzbowa", "Braniborska", "Chobolańska", "Dworska", "Ku Słońcu" (w kierunku St. Szczecińskiej);
Linia autobusowa 60 w obu kierunkach pojechała z pominięciem części ul. Krakowskiej - od przystanku "Krakowska Uniwersytet" w ul. Europejską, Wrocławską z pominięciem przystanków: "Zielona", "Poronińska", "Krakowska Rubież".
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!