Reklama

Reklama

Poradnik dla rodzica na pierwszy dzień szkoły. 15 najważniejszych pytań o nowy rok szkolny

Zasady funkcjonowania świetlic stołówek i bibliotek szkolnych. Wytyczne dotyczące maseczek i pomiaru temperatury, czyli wszystko, co rodzic powinien wiedzieć przed rozpoczęciem roku szkolnego. Odpowiadamy na 15 najważniejszych pytań.

1. Czy 1 września uczniowie rozpoczną stacjonarną naukę we wszystkich szkołach?

Tak, zajęcia stacjonarne rozpoczną się we wszystkich szkołach. Zgodnie z zapowiedziami ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w Gościu Wydarzeń uczniowie wrócą do szkół na cały rok. Jego zdaniem nie widać zagrożeń dla nauki stacjonarnej ani w krótszym, ani w dłuższym horyzoncie czasowym.

Pierwszy dzień szkoły (i nie tylko) w reżimie sanitarnym

2. Czy na terenie szkoły maseczki będą obowiązkowe?

W rządowych rekomendacjach znajdziemy informacje, że maseczki trzeba nosić w częściach wspólnych. Tam, gdzie niemożliwe jest zachowanie 1,5-metrowego dystansu. W rzeczywistości oznacza to, że maseczka powinna towarzyszyć uczniom na korytarzach, w szatniach i świetlicach.

Reklama

Ta zasada obowiązuje wszystkich, którzy znajdą się na terenie szkoły, a więc rodziców, uczniów, nauczyciel i innych pracowników placówek. Maseczki będzie można zdjąć w salach lekcyjnych.

3. Czy dzieci będą spędzać przerwy w salach lekcyjnych?

Tu wszystko zależy od lokalowych możliwości szkół. Zgodnie z rządowymi rekomendacjami dyrektorzy powinni zorganizować pomieszczenia przypisane konkretnej klasie. Mogą jednak zarządzić, by przerwy odbywały się w systemie zmianowym, tak by ograniczyć kontakty między różnymi grupami.

4. Czy nauczyciel będzie mierzył uczniom temperaturę?

Szkoła powinna zapewnić nauczycielom dostęp do termometrów, tak by mogli na bieżąco monitorować stan zdrowia uczniów. W przypadku, gdy nauczyciel zauważy objawy choroby wśród swoich uczniów, ma obowiązek poinformować, o tym rodziców dzieci.

ZOBACZ: Gwiazdy świętują rozpoczęcie roku szkolnego

5. Czy stołówki szkolne będą działać?

Tak, ale podobnie jak w poprzednim roku szkolnym w reżimie sanitarnym. Dzieci powinny spożywać posiłki w tych samych grupach, w których uczestniczą w lekcjach. Stoliki powinny być rozstawione z zachowaniem 1,5-metrowych odstępów i dezynfekowane po każdej grupie. Posiłki przygotowywane na miejscu powinny być podawane w wyparzonych i zdezynfekowanych naczyniach.

6. Czy świetlice szkolne będą działać?

Tu podobnie jak w przypadku stołówek szkolnych należy dołożyć starań, aby dzieci znajdowały się cały czas w tej same grupie. Sala, w której odbywa się opieka świetlicowa, powinna być wietrzona przynajmniej raz na godzinę. Zabawki i przybory szkolne dezynfekowane.

7. Czy biblioteki szkolne będą działać?

Biblioteki szkolne będą działać, ale również w tych pomieszczeniach mają być zachowane szczególne restrykcje. W każdej z nich powinien znaleźć się płyn do dezynfekcji. Książki, z których korzystali uczniowie, po zwrocie, powinny być pozostawiane na kwarantannie.

8. Czy uczniowie wrócą na lekcje WF?

Z rekomendacji podanych przez resort edukacji wynika, że uczniowie nie wrócą w najbliższym czasie na lekcje wychowania fizycznego. Zajęcia mogłyby się odbywać tylko na świeżym powietrzu, co ze względu na pogodne przez większość semestru nie będzie możliwe. 

9. Czy nauczyciel ma prawo odesłać dziecko do domu?

Tak, gdy po pomiarze temperatury okaże się, że uczeń ma gorączkę (powyżej 38 stopni) lub inne objawy np. katar i kaszel. W tej sytuacji zostaną powiadomieni rodzice, którzy mają obowiązek odebrać dziecko z placówki. 

Szczepienia w szkole

10. Czy zaszczepieni uczniowie pójdą na kwarantannę?

Nie, uczniowie, którzy są zaszczepieni, nie będą poddawani kwarantannie.

11. Czy szkoły mogą wprowadzać własne regulacje?

Tak, na podstawie regulaminów szkoły. Dyrektorzy mają prawo zaplanować dodatkowe restrykcje. Powinny jednak spełniać wersje minimum z rządowych wytycznych.

12. Czy nauczyciele będą mieli obowiązek szczepień?

Nie, zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu nauczyciele nie będą poddawania obowiązkowym szczepieniom. Tak, inne grupy zawodowe mają w tej kwestii wybór. Z danych podanymi przez resort edukacji wynika, że 70 proc. pedagogów jest już zaszczepiona.

13. Czy w szkołach będą punkty szczepień?

Po radzie gabinetowej, która odbyła się w poniedziałek, prezydent Andrzej Duda poinformował, że w pierwszym tygodniu roku szkolnego będzie prowadzona akcja informacyjna, w drugim rodzice będą mogli złożyć deklarację o zaszczepieniu dziecka, a same szczepienia będą prowadzone od trzeciego tygodnia w zależności od liczby zainteresowanych - w szkołach lub wskazanych ośrodkach.

Szkoły nie będą miały obowiązku organizacji punktów szczepień w samej placówce.

14. Od kiedy w szkołach będą organizowane szczepienia?

Zgodnie z zapowiedziami rządu szczepienia będą organizowane od trzeciego tygodnia września (w dniach 13-19 września). Wcześniej rodzice będą musieli wypełnić deklarację zgody na szczepienie, a także kwestionariusz z pytaniami o stan zdrowia dziecka.

Dalsza procedura będzie zbliżona do tego, jak wyglądają szczepienia dorosłych. Po wstępnym badaniu lekarskim będzie wydawana zgoda na wykonanie zabiegu.

15. Czy rodzic będzie mógł wybrać preparat, którym szczepione będzie dziecko?

W tej chwili dzieci powyżej 12 roku życia mogą być szczepione dwoma preparatami Pfizer lub Moderny. Nie podano jeszcze informacji, czy rodzic będzie mógł wybierać między nimi.

Czytaj więcej o początku roku szkolnego:

Uczniowie w fatalnym stanie psychicznym. Próby samobójcze, lęki, fobie

Sale nie są z gumy. Tak do września szykowali się dyrektorzy

To będzie trudny rok. Eksperci nie mają wątpliwości


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy