Kilka ataków na polskie służby. Migranci szturmują granicę

Aleksandra Czurczak, Maja Sokołowska
100 prób nielegalnego przedostania się do Polski przez granicę z Białorusią w jeden dzień. Migranci byli agresywni, jak czytamy w mediach społecznościowych SG rzucali oni w stronę polskich patroli konary oraz kamienie. Uszkodzone zostały dwa radiowozy oraz karetka wojskowa. Służby powiadomiły też o kolejnych zatrzymanych za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

W czwartek funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali kolejne próby naruszenia polskiej granicy od strony Białorusi.
"13 czerwca na granicy z Białorusią odnotowano 100 prób nielegalnego przedostania się do Polski" - czytamy na profilu Straży Granicznej w mediach społecznościowych.
Jak podaje SG, migranci próbowali przekroczyć granicę w Białowieży, Narewce i Dubiczach Cerkiewnych. Służbom na granicy pomagali policjanci z Olsztyna. Podlaska policja poinformowała, że funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami, gałęziami i szklanymi pojemnikami, ale nikomu nic poważnego się nie stało. Uszkodzone zostały jednak dwa radiowozy.
Do niepokojącego incydentu doszło również w rejonie Dubicz Cerkiewnych - wsi położonej w powiecie hajnowskim, w województwie podlaskim, gdzie uszkodzona została karetka wojskowa.
"Nasi żołnierze jak co dzień muszą się mierzyć z agresją. W rejonie Dubicz Cerkiewnych, karetka wojskowa została uszkodzona ciężkim przedmiotem, który został rzucony przez niezidentyfikowaną osobę z terytorium Białorusi. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń" - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych na portalu X.
Podlaski Oddział Straży Granicznej poinformował, że służby zatrzymały trzy osoby za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. Grozi za to kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.
- Wobec cudzoziemców zaangażowanych w ten proceder dodatkowo wszczynane jest postępowanie administracyjne, które kończy się najczęściej wydaniem i realizacją decyzji o zobowiązaniu do powrotu - informuje Konrad Szwed z Komendy Głównej Straży Granicznej.
Granica z Białorusią. Strefa buforowa obowiązuje od czwartku
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją - działająca na 206 km w Podlaskiem - tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
Od czwartku obowiązuje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka w sprawie "wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi".
Od początku czerwca na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano ponad 2,1 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!