Reklama

Reklama

Prof. Grzegorz Gielerak: Niebawem SARS-COV-2 będziemy traktować jak inne wirusy

- Realizuje się pozytywny scenariusz wychodzenia z epidemii. Niebawem z powodzeniem będzie można traktować koronawirusa podobnie, jak inne, powszechnie znane wirusy, odpowiedzialne za występowanie sezonowych infekcji układu oddechowego - powiedział gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, szef Wojskowego Instytutu Medycznego. Wyjaśnił też, jacy pacjenci trafiają obecnie na oddziały covidowe. - U większości to nie zakażenie decyduje o ich hospitalizacji, a skutki zdrowotne, czyli efekt ograniczeń w dostępie do systemu ochrony zdrowia - stwierdził.

Liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w Polsce rosną bardzo szybko w ostatnich tygodniach. Dotychczas nie przekłada się to jednak na liczbę osób w ciężkim stanie trafiających do polskich szpitali. 

Tydzień temu z pomocy respiratora korzystało 1271 pacjentów z COVID-19, a w piątek 28 stycznia Ministerstwo Zdrowia podało, iż takich osób jest 1074.

- Bardzo zasadne jest więc dziś pytanie: jacy pacjenci trafiają do naszych szpitali w tej fali zakażeń wywołanej głównie wariantem Omikron? Przede wszystkim nie trafiają już osoby z bardzo ciężkim zapaleniem płuc, a to była zmora poprzednich fal. Co więcej, większość z nich to chorzy, którzy trafiają do szpitala z powodu zaostrzenia chorób przewlekłych - powiedział prof. Grzegorz Gielerak. 

Reklama

Gierelak: Często nie koronawirus decyduje o hospitalizacji, ale efekt ograniczeń w ochronie zdrowia

W jego ocenie "to konsekwencja długu zdrowotnego, który narósł podczas epidemii". - U tych pacjentów koronawirusa wykrywamy często przypadkiem, podczas rutynowo wykonywanych testów poprzedzających przyjęcie do szpitala. Zatem tak naprawdę, to nie zakażenie koronawirusem decyduje o ich hospitalizacji, a skutki zdrowotne będące efektem ograniczeń w dostępie do systemu ochrony zdrowia towarzyszących epidemii - uznał.

Jak wskazał, w Polsce wyraźne wzrosty liczby zakażeń spowodowane szerzeniem się Omikronu notuje się już od dwóch tygodni, co nie przekłada się na rosnącą liczbę hospitalizacji, tak jak to miało miejsce w trakcie poprzednich wzrostów zakażeń.

- Tak naprawdę już powinniśmy widzieć pik przyjęć, a tego, co bardzo cieszy, jak na razie nie obserwujemy w naszych placówkach - wyjaśnił.

Szef WIM: Trzeba wycofać się z poprzednich kategoryzacji zdrowia publicznego

Zdaniem prof. Gieleraka, za kilka dni definitywnie może się okazać, że dyskusja o masowym testowaniu i organizacji całego systemu ochrony zdrowia wokół zadania, jakim jest walka z bezpośrednimi skutkami epidemii SARS-CoV-2, będzie bezprzedmiotowa.

- Jakkolwiek myśląc poważnie i odpowiedzialnie o przyszłości, już dziś należy rozpocząć wycofywanie się z poprzednich kategoryzacji zdrowia publicznego, w tym zgonów z powodu zapalenia płuc i grypy lub zapalenia płuc, grypy i COVID-19, i skupić na nowej kategorii: łącznym ryzyku wszystkich infekcji wirusowych układu oddechowego z wyznaczeniem szczytowego progu ryzyka kumulacji ww. chorób w jednostce czasu np. tygodniu - opisał. 

Dodał, że trzeba również określić "punkty odniesienia w postaci liczby zgonów, hospitalizacji, aby nałożyć lub złagodzić ograniczenia dotyczące zdrowia publicznego, życia społecznego i gospodarczego.

- Jednak nie tylko wyznaczenie nowej normy zagrożeń epidemicznych powinno dziś ogniskować naszą uwagę. Z pełną odpowiedzialnością należy przystąpić do budowy strategii, która będzie definiowała sposoby osiągania celów nowej rzeczywistości - stwierdził szef WIM.

Prof. Grzegorz Gielerak proponuje nową strategię

Według eksperta, strategia zawiera się w trzech punktach. Pierwszym jest wdrożenie w jednostkach państwowej inspekcji sanitarnej nowych systemów informacyjnych. 

Chodziło by o nowoczesną infrastrukturę danych umożliwiającą gromadzenie w czasie rzeczywistym wyczerpujących informacji na temat wirusowych infekcji dróg oddechowych: hospitalizacji, zgonów, danych genomowych wraz z tradycyjnymi informacjami klinicznymi i epidemiologicznymi kluczowymi dla wiarygodnej kontroli epidemii.

- Drugim zamierzeniem powinno być zaplanowanie i wykonanie celowych inwestycji i reform niezbędnych do przygotowania się na przyszłe warianty SARS-CoV-2 i inne nowe wirusy. Trzeci element to organizacja zasobów ludzkich gotowych do wdrażania zaleceń dotyczących zdrowia publicznego z zamiarem utworzenia elastycznego, posiadającego zdolność szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe systemu środowiskowej opieki zdrowotnej - podsumował prof. Grzegorz Gielerak.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy