Reklama

Reklama

To jedyny jadowity wąż w Polsce. Uważaj zwłaszcza podczas wakacyjnych wędrówek

Lato sprzyja leśnym wędrówkom, podczas których możemy natknąć się na rozmaite gatunki zwierząt. Nie wszystkie tego typu spotkania są jednak dla nas bezpieczne. Podczas wakacyjnych spacerów uważać trzeba m.in. na żmiję zygzakowatą. To jedyny jadowity wąż w Polsce. Jego ukąszenie jest dość bolesne i może być groźne dla zdrowia.

Jadowite węże w polskich lasach. Jeden gatunek stanowi zagrożenie

W Polsce występuje kilka gatunków węży, na które można natknąć się podczas letnich wędrówek, jednak tylko jeden z nich jest jadowity — żmija zygzakowata.

Żmije zygzakowate uwielbiają wygrzewać się na słońcu, dlatego można natknąć się na nie zwłaszcza w pobliżu polan, na obrzeżach lasów, nieopodal skał, korzeni drzew i składów drewna. W przeciwieństwie do nieszkodliwych zaskrońców unikają wody. 

Żmija zygzakowata. Kiedy atakuje ludzi?

Gad na ogół osiąga do 90 cm długości i występuje w trzech wersjach kolorystycznych — czarnej, szarej albo brązowo-czerwonej. Cechą wspólną wszystkich jest jednak ciemniejszy zygzak widoczny na plecach żmii zygzakowatej. Zwierzę ma trójkątną głowę i charakterystyczne pionowe źrenice. Żywi się owadami, niewielkimi ssakami i jaszczurkami. Ludzi atakuje jedynie w sytuacjach, gdy wydaje jej się, że nie ma możliwości ucieczki. 

Reklama

Zanim żmija zygzakowata zaatakuje, ostrzega swoją ofiarę głośnym syczeniem. Jadowity wąż najczęściej kąsa na poziomie kostki, dlatego na piesze wędrówki warto wkładać buty z wysoką cholewką.

Leczenie po ukąszeniu żmii zygzakowatej

Ugryzienie żmii zygzakowatej jest dość bolesne i można rozpoznać je po dwóch oddalonych od siebie o 5-10 mm punktach. Nie zawsze musi być ono groźne dla zdrowia, jednak w skrajnych przypadkach może okazać się śmiertelne, dlatego po przewiezieniu do szpitala pacjentom podaje się surowicę. 

Pierwsza pomoc po ukąszeniu żmii zygzakowatej polega na uspokojeniu poszkodowanego, oczyszczeniu rany i unieruchomieniu danej osoby, ponieważ ruch powoduje szybsze rozprzestrzenianie się jadu w organizmieWarto założyć opaskę uciskową ponad miejscem ukąszenia, jednak pod żadnym pozorem nie należy rozcinać rany i wysysać jadu.

Nie tylko żmija zygzakowata. Jakie jeszcze gatunki węży żyją w polskich lasach?

Inne gatunki węży, na które można natknąć się w polskich lasach, nie stwarzają większego zagrożenia, jednak ich ukąszenie również może być bolesne. Są to:

  • Gniewosz plamisty
  • Zaskroniec
  • Wąż Eskulapa

Nie tylko węże. Na co jeszcze uważać podczas leśnej wędrówki?

Chociaż w polskich lasach często kuszą nas smakowicie wyglądające jagody lub poziomki, nie powinniśmy zjadać ich prosto z krzaka. Nie tylko dlatego, że możemy pomylić się i przez pomyłkę spożyć trujący owoc.

Sięgając po dary natury prosto z drzewa lub krzaka, ryzykujemy również groźną chorobą odzwierzęcą — bąblowicą. Zakażone zwierzęta, np. lisy, wydalają jaja tasiemca, które później mogą przedostać się na owoce leśne. Gdy je zjemy, w naszym jelicie wykluwają się pasożyty, które następnie przedostaną się do różnych narządów, m.in. do wątroby, płuc i nerek.

Choroba rozwija się bardzo powoli, dlatego przez lata możemy jej nie zauważać. Bywa mylona z nowotworem i podobnie jak on, może doprowadzić nawet do zgonu pacjenta.

Czytaj również: 

Węże w polskich lasach: jadowite i niejadowite. Oto wszystkie gatunki 

Zagrożenia czyhające w polskich lasach. Na nich uważaj w wakacje 2022

Wakacje 2022. Suma wszystkich strachów, czyli czego boimy się na urlopie 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy