Reklama

Reklama

Co kryje się na zdjęciach z teleskopu Webba? Patrzymy na największe zagadki kosmosu

Zdjęcia zrobione przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba robią ogromne wrażenie. Nic dziwnego więc, że znalazły się w najnowszym Google Doodle. Opublikowane przez NASA fotografie tworzą krótki gif prezentujący pięć obiektów, które uchwycił teleskop Webba.

Na stronie Google Doodle możemy przeczytać, że zdjęcie bywa warte tysiąca słów. Zwłaszcza to wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w Google Doodle

"Dzisiejszy Doodle świętuje najgłębsze zdjęcie wszechświata w podczerwieni jakie kiedykolwiek wykonano zrobione przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - znany również jako JWST lub Webb - niezwykłe zjawisko naukowe i jedno z największych osiągnięć inżynieryjnych ludzkości" - tłumaczy Google.

Reklama

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba "to największy, najpotężniejszy i najbardziej złożony teleskop na podczerwień, jaki kiedykolwiek został umieszczony w kosmosie - i największe międzynarodowe przedsięwzięcie kosmiczne w historii!" - zachwyca się Google. 

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pomoże odpowiedzieć na podstawowe pytania ludzkości

"Przez długi czas ludzie zastanawiali się: "Skąd się tu wzięliśmy?" i "Czy jesteśmy sami we wszechświecie?" Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pozwoli nam zbadać te pytania i odległe światy krążące wokół innych gwiazd oraz intensywnie badać nasz Układ Słoneczny, tworząc najostrzejsze obrazy w podczerwieni, jakie kiedykolwiek wykonano za pomocą teleskopu kosmicznego. Otworzy drzwi do kolejnych przełomów naukowych w przyszłości, rzucając nowe światło na przestrzeń, czas i ciała niebieskie, których jeszcze nie odkryliśmy" - przewiduje Google.

Najnowszą grafikę Google Doodle można zobaczyć tutaj: TUTAJ

Na zdjęciach udostępnionych przez NASA widać pięć obiektów: dwie mgławice, grupę galaktyk, najgłębszy obraz wszechświata w podczerwieni oraz widmo atmosfery planety pozasłonecznej.

Mgławica Carina (NGC 3372)

To zdjęcie pokazuje krajobraz obszaru gwiazdotwórczego NGC 3324 w Mgławicy Carina. Na zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba widać m.in. wiele gwiazd, których wcześniej nie byliśmy w stanie dostrzec. Fotografia pokazuje też możliwości teleskopu Webba do patrzenia w podczerwieni przez pył przesłaniający widok w zakresie widzialnym.

Egzoplaneta WASP-96 b

WASP-96 b to planeta pozasłoneczna (egzoplaneta). W tym przypadku zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba demonstruje widmo. Naukowcy obserwowali tranzyt (przejście) egzoplanety przed swoją gwiazdą i wykorzystali tę okazję do wyłuskania widma atmosfery planety. W widmie widać m.in. oznaki występowania pary wodnej w atmosferze WASP-96 b i dzięki temu będzie można ustalić jak dużo jej tam jest. Od tej egzoplanety dzieli nas dystans 1150 lat świetlnych.

Mgławica Pierścień Południowy

Ta fotografia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ma związek z końcowymi etapami życia gwiazdy. Pokazuje mgławicę planetarną znaną jako Mgławica Pierścień Południowy (NGC 3132, albo Rozerwana Ósemka). Dzięki Teleskopowi Jamesa Webba naukowcy będą w stanie dokładniej zbadać mgławice planetarne.

Grupa galaktyk Kwintet Stephana

Kwintet Stephana, czyli zwarta grupa galaktyk odległa o 290 milionów lat świetlnych. Nazwa sugeruje pięć galaktyk, ale tak naprawdę tylko cztery z nich są blisko siebie (290 mln lat świetlnych od nas), a piąta znajduje się w pobliżu jedynie wizualnie na niebie (40 mln lat świetlnych od nas). Nowe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba przedstawia szczegółowo, w jaki sposób oddziaływanie pomiędzy galaktykami pobudza wzajemnie procesy formowania się gwiazd i w jaki sposób galaktyki zostają zaburzone.

Gromada galaktyk SMACS 0723 z soczewkowaniem grawitacyjnym

To pierwsze zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zaprezentowane przez NASA i nazwane Pierwszym Głębokim Polem Webba.

To najgłębszy widok Kosmosu w podczerwieni, jaki uzyskała ludzkość. Przedstawia gromadę galaktyk SMACS 0723 odległą od nas o 4,5 mld lat świetlnych. Gromada działa jako soczewka grawitacyjna, zaburzając i powiększając obrazy galaktyk znajdujących się daleko za nią. Na fotografii widać na m.in. galaktykę, od której światło leciało do nas 13,1 mld lat.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wystrzelony 25 grudnia 2021 roku. Ma zwierciadło o średnicy 6,5 metra i przeznaczony jest do prowadzenia obserwacji w podczerwieni.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy