Reklama

Wścieklizna na Mazowszu. Alerty RCB i wysokie kary

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty dla kilku powiatów na Mazowszu z powodu wzrostu przypadków wścieklizny wśród zwierząt. Właściciele nie tylko psów, ale także i kotów z tych obszarów są teraz zobowiązani do wykonania szczepienia u swoich czworonogów. Tak stanowi nowe rozporządzenie wydane przez wojewodę mazowieckiego. Oporni i zapominalscy zapłacą karę... i to nie małą.

O Alertach RCB na Mazowszu z powodu wścieklizny informowaliśmy w Interii we wtorek 11 stycznia.

Wścieklizna na Mazowszu. Alerty RCB


"Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie" - brzmiała treść wtorkowego komunikatu Alertu RCB do właścicieli czworonogów. 

Jak przekazał w rozmowie z PAP szef Wydziału Polityki Informacyjnej RCB Damian Duda, alert był we wtorek systematycznie rozsyłany przez operatorów do abonentów przebywających w Warszawie i Radomiu oraz powiatach: otwockim, garwolińskim, kozienickim, radomskim, zwoleńskim, wołomińskim, mińskim, warszawskim zachodnim. Chodzi o 109 przypadków zakażenia wścieklizną wśród zwierząt od początku roku.

Reklama

Teraz osoby z regionów zagrożonych wścieklizną zobowiązane są do zaszczepienia swoich podopiecznych. Obowiązek związany jest z rozporządzeniem wydanym przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.

Jego zarządzenie dotyczy kotów, jednak, jak czytamy na gov.pl: "w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel".

Wścieklizna na Mazowszu. Zmiana przepisów i obowiązek szczepień

- Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Dlatego apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze - apelował Radziwiłł w czasie konferencji prasowej.

31 grudnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie nr 49, zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta Stołecznego Warszawy.

Za szczególnie narażone na możliwość rozprzestrzenienia się wścieklizny uznano następujące dzielnice Warszawy: Wawer, Wesoła, część Targówka ograniczona od zachodu ulicą Radzymińską, Rembertów, Praga Południe, Wilanów. Ponadto terenem objętym zagrożeniem jest: gmina Dębe Wielkie, gmina Halinów, gmina Mińsk Mazowiecki, gmina Siennica, gmina Stanisławów, gmina Latowicz, gmina Cegłów, miasto Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek, Radom, a także powiaty: otwocki, garwoliński, powiat kozienicki, radomski, zwoleński i wołomiński.

Wścieklizna na Mazowszu. Wysokie kary za brak szczepień

Zgodnie z treścią rozporządzenia wprowadzony został obowiązek szczepienia zwierząt, które znajdują się na obszarze zagrożonym chorobą. Za ich brak przewidziana jest kara w wysokości do 500 złotych.

Obowiązek szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie jest naszą wspólną odpowiedzialnością. To kluczowe, aby zapobiec potencjalnemu zachorowaniu u człowieka - podkreślił wojewoda Konstanty Radziwiłł.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wścieklizna | Konstanty Radziwiłł | kara | Mazowsze

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy