Niż Nadia w stolicy. Silny wiatr zerwał elewację bloku
Niż Nadia w weekend przechodzi przez Polskę. Silny wiatr powala drzewa, uszkadza budynki i samochody, występują również przerwy w dostawach prądu. Z żywiołem zmagają się również mieszkańcy Warszawy. Na Mokotowie silny wiatr oderwał z bloku część elewacji.

W związku z silnym wiatrem do godz. 14 strażacy interweniowali na Mazowszu 1076 razy. W całym kraju odnotowano blisko 14 tys. interwencji.
Zobacz też: Niż Nadia. Potężne wichury. Liczba interwencji i ostrzeżenia IMGW- Cały czas prowadzimy interwencje. Licząc od nocy, kiedy te silne wiaty zaczęły się pojawiać, to około 210 zgłoszeń mamy z Warszawy - przekazał Mariusz Hantulski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.
Mokotów. Wiatr oderwał elewację
Do niebezpiecznej sytuacji doszło przy ul. Cieszyńskiej w Warszawie. Silny wiatr oderwał z bloku część ocieplenia styropianu z tynkiem.

- Na ulicy Wspomnień na Wawrze wysokie drzewo spadło na dach budynku uszkadzając połać dachową. Na ul. Olbrachta na Woli drzewo spadło na trzy samochody. Uszkodziło też część budynku usługowego - wyliczył Hantulski.Z kolei na ul. Emilii Plater drzewo spadło na budynek oraz figurkę Matki Boskiej.
Ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę w nocy ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla przeważającej części kraju.
Najtrudniejsza sytuacja pogodowa jest w powiatach nadmorskich i północnozachodnich, gdzie poinformowano o trzecim stopniu zagrożenia silnym wiatrem. Zagrożone są: Szczecin, Świnoujście, powiaty: policki, kamieński, goleniowski, łobeski, gryficki, kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, koszaliński, sławieński, bytowski, słupski, lęborski, wejherowski, pucki, kartuski, miasta: Gdynia i Gdańsk, powiat gdański oraz nowodworski. W powiatach tych prędkość wiatru może dochodzić nawet do 120-130 km/h.
W całym kraju - jak informuje IMGW - mogą także wystąpić lokalnie burze.
Ponad 200 tys. odbiorców bez prądu
"Na godz.21.30 bez prądu pozostaje 203 330 odbiorców (najwięcej w województwie zachodniopomorskim 45029, pomorskim 34844, wielkopolskim 32700)" - przekazał w niedzielę wieczorem na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.
Zastępca dyrektora RCB dodał, że w związku z silnym wiatrem, do godz. 21 straż pożarna wyjeżdżała 16044 razy. Najczęściej strażacy interweniowali w województwach: zachodniopomorskim 2326, pomorskim 2136 i wielkopolskim 2077.