Reklama

Reklama

Nie żyje Anna Jakubowska "Paulinka". Była sanitariuszką batalionu "Zośka"

Nie żyje Anna Jakubowska "Paulinka". Sanitariuszka batalionu "Zośka", uczestniczka Powstania Warszawskiego zmarła w wieku 95 lat. O śmierci "Paulinki" poinformował na Twitterze dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Cześć zmarłej sanitariuszce oddał również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Dziś odeszła Anna Jakubowska "Paulinka". Sanitariuszka batalionu 'Zośka'. Osoba wspaniała i wyjątkowa. Cześć jej pamięci" - napisał Ołdakowski na Twitterze.

"Przeżyła wojnę, powstanie, stalinowskie więzienie. Honorowa Obywatelka Warszawy. Bohaterka. Smutne, że w ostatnich miesiącach życia musiała się jeszcze borykać z aparatem obecnej władzy" - napisał prezydent stolicy.

"Będziemy o Pani zawsze pamiętać" - zakończył.

Nie żyje Anna Jakubowska. Domagała się zadośćuczynienia za lata w więzieniu

Anna Jakubowska "Paulinka" wystąpiła w 2021 roku o odszkodowanie za lata spędzone w stalinowskim więzieniu. Sumę zadośćuczynienia wyliczono na 9 mln złotych. W grudniu 2021 roku sąd przyznał byłej sanitariuszce odszkodowanie. Decyzja w tej sprawie została jednak zaskarżona przez warszawską prokuraturę. 

Reklama

Rady Warszawy głosami rządzącej koalicji przyjęła na sesji na początku czerwca stanowisko, w którym uznała, że "podejmowane przez funkcjonariuszy państwowych próby podważenia wyroku przyznającego 'Paulince' odszkodowanie za straszliwe krzywdy, których doznała, uznajemy za skandaliczne i haniebne". "Wzywamy osoby i instytucje odpowiedzialne za te działania do ich natychmiastowego zaprzestania" - napisano w stanowisku.

Nie żyje Anna Jakubowska "Paulinka". Walczyła w Powstaniu Warszawskim

Anna Jakubowska z domu Swierczewska urodziła się 26 maja 1927 w Warszawie. Podczas II wojny światowej działała w konspiracji, najpierw w organizacji PET, a później jako sanitariuszka i łączniczka w grupach szturmowych przekształconych w Batalion Zośka AK. Jakubowska walczyła m.in. na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie, za co otrzymała Krzyż Walecznych.

Po wojnie zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, ale w 1949 r. została aresztowana za działalność w Armii Krajowej i skazana w tzw. "procesie kiblowym" na osiem lat więzienia, które opuściła w 1954 r. Jakubowska w latach 80. działała w podziemiu solidarnościowym. Zainicjowała też Fundację Filmową Armii Krajowej, która wyprodukowała ponad 20 filmów o działalności AK.

Była członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski i kapituły konkursu im. Jana Rodowicza "Anody". Zasiadała w Radzie Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich.

W 2018 r. otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. W uzasadnieniu uchwały Rady Warszawy, podkreślono, że Jakubowska to powstaniec warszawski, działaczka kombatancka i społeczna całym swoim życiem nierozerwalnie związana z Warszawą 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy