Reklama

Dobczyce: Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 zawieszona. Za "Tour de Konstytucja"

Aleksandra Sutkowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach (woj. małopolskie), została zawieszona, bo uczniowie wzięli udziału w jednej z akcji organizowanej w ramach "Tour de Konstytucja". Decyzję w tej sprawie podjął burmistrz Dobczyc Tomasz Suś.

Do zdarzenia doszło w 8 czerwca. Grupa uczniów wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach wzięła udział w spotkaniu z sędziami w ramach akcji "Tour de Konstytucja". Na nagraniach z tego wydarzenia, widać było także przedszkolaki. 

Minister o "wielu niedociągnięciach"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zlecił wówczas kontrolę małopolskiej kurator oświaty Barbarze Nowak. Przekonywał, że podczas tego spotkania dzieciom była przekazywana wiedza niektórych prawników, którzy "w bardzo złym świetle stawiali głowę państwa, mówili o turystyce aborcyjnej, poruszali tematy stricte polityczne, i to jeszcze takie, które na pewno nie powinny być adresowane do dzieci w takim wieku". 

Minister informował, że kontrola ujawniła wiele niedociągnięć, jak choćby brak zgody rodziców na wyjście, a wizerunki dzieci zostały - także bez zgody rodziców - zarejestrowane "na potrzeby nagrań KOD-u".

Czarnek zapowiedział też wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do osób winnych tej, jak określił, "skandalicznej sytuacji".

Reklama

Dyrektorka zawieszona

Jak się okazuje do odpowiedzialności pociągnięto Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach. Aleksandra Sutkowska została zawieszona w obowiązkach. 

Sutkowska w wydanym w czerwcu oświadczeniu przekonywała, że spotkanie dotyczyło spraw związanych z Ustawą Zasadniczą i miało charakter apolityczny i edukacyjny. "Udziałem uczniów chcieliśmy uczcić 100 rocznicę uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podczas spotkania dzieci otrzymały teksty konstytucji oraz flagi biało - czerwone. Wszystkim, którzy rozumieją obecność naszych uczniów w tym wydarzeniu serdecznie dziękujemy za wsparcie i dobre słowo" - pisała. 

Decyzję o zawieszeniu dyrektor podjął burmistrz Dobczyc Tomasz Suś. "Sprawa wymaga wyjaśnienia" - mówił burmistrz w oświadczeniu, które wydał w czerwcu. "Dobro dzieci jest najważniejsze" - przekonywał. Chcąc się dowiedzieć, co naprawdę się wydarzyło, polecił dyrektorom placówek - przedszkola i szkoły podstawowej - złożenie wyjaśnień. Szefostwo przedszkola samorządowego zapewniło, że dzieci na nagraniach znalazły się przypadkiem, kiedy wracały ze spaceru.

W przypadku szkoły podstawowej burmistrza zapewniono, że udział dzieci w wydarzeniu był "żywą lekcją historii". 

Tomasz Suś deklarował wówczas, że nie zamierza podejmować "żadnych pochopnych działań" i poczeka na zakończenie wszystkich postępowań wyjaśniających. 

Głos w sprawie zajęli również rodzice, którzy stanęli w obronie dyrektor i nauczycieli dobczyckiej szkoły. "Stoimy murem za dyrekcją i nauczycielami" - zadeklarowali przedstawiciele rodziców. 

"Uważamy, że decyzje podjęte w tej sprawie nie mają nic wspólnego z demokratycznym państwem prawa, ani tym bardziej z dobrem uczniów. W związku z tym, że uznaliśmy zawieszenie Pani Dyrektor Aleksandry Sutkowskiej za nieuprawnione i krzywdzące" - napisała Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, która organizuje wydarzenie "Tour de Konstytucja".

Pierwsza próba zwolnienia z pracy

Dyrektorce Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach już wcześniej groziło zwolnienie dyscyplinarne. Szkoła uczestniczyła w 2018 r. w projekcie "Internacional education" prowadzonym przez międzynarodową organizację studentów AIESEC. Aleksandra Sutkowska zaprosiła wówczas do szkoły studentów z Algierii, którzy jako wolontariusze mieli prowadzić warsztaty i brać udział w zajęciach dotyczących kultury Polski, a następnie dyskutować z dziećmi w języku angielskim. 

Zajęcia przerwano po kontroli Małopolskiego Kuratorium Oświaty, któremu zgłoszono, że dzieci uczą się pisać swoje imiona i nazwiska po arabsku. 

Rzecznik Dyscyplinarny dla Nauczycieli wnioskował wówczas o zwolnienie Sutkowskiej z pracy. Jego zdaniem dopuszczając studentów z Algierii do nauczania dzieci "nie zapewniła bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego uczniom". Dyrektorka pracy nie straciła. Wtedy również stanęli za nią murem rodzice.

Czym jest "Tour de Konstytucja"

Tour de Konstytucja" to wydarzenie organizowane przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego. Celem akcji jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej, przybliżenie społeczeństwu doniosłości ustawy zasadniczej, propagowanie wiedzy o prawach i wolnościach obywatelskich, wiedzy o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji z Kartą Praw Podstawowych UE, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia i upowszechnianie idei wolontariatu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkoła | konstytucja | Przemysław Czarnek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy