Niepokój w Lubuskiem. Przybyło prawie pół metra wody
Mieszkańcy Nowogrodu Bobrzańskiego z niepokojem spoglądają na rzekę Bóbr. Poziom wody podniósł się tam o 40 cm - przekazał o godz. 15:00 dyrektor biura wojewody lubuskiego Sławomir Pawlak. Na miejscu działa wojsko, straż pożarna, ale i mieszkańcy, którzy nieustannie układają worki z piaskiem. Z kolei w Żaganiu rzeka Bóbr osiągnęła 750 cm, ale jej poziom nieco spadł. Nie oznacza to jednak stabilnej sytuacji.

W Nowogrodzie Bobrzańskim o godzinie 15 poziom wody wynosił 460 cm. - W cztery godziny podniósł się o 40 cm - powiedział dyrektor biura wojewody lubuskiego Sławomir Pawlak. Na miejscu są wojsko, straż pożarna, mieszkańcy i służby gminne. Wszyscy układają worki z piaskiem i zabezpieczają wały przede wszystkim w okolicach Dobroszowa Wielkiego, Małego i Cieszowa.
Ze względu na przesiąkanie wałów zamknięta została droga na docinku Cieszów - Krzywaniec. Objazdy wytyczono przez pobliskie miejscowości.
Powódź 2024. Poziom wody na Bobrze miejscami opada. Walka z żywiołem nadal trwa
W Cieszowie około 20 mieszkańców dobrowolnie opuściło domostwa. - Pozostali, około 40 osób, zadeklarowali opuszczenie domów, kiedy woda podejdzie pod ułożone worki - podał Sławomir Pawlak.
W Żaganiu Bóbr osiągnął maksymalnie 750 cm. O godz. 15 woda opadła o 10 cm. - Nie oznacza to jeszcze stabilnego opadania wody, dlatego w Żaganiu służby bez przerwy układają worki - powiedział Pawlak. Dodał, że szczególnie niebezpieczne są przeciekające wały.
W wale w Żaganiu powstała dziura. Burmistrz miasta Sławomir Kowal zadysponował na miejsce dźwig, który ma układać tak zwane big bagi do zatamowania wody - podał Pawlak.
Trwa zabezpieczanie wałów na Odrze w rejonie Czerwieńska. Szczególnie zagrożone są małe miejscowości - Wysokie, Będów i Bródki. - Brakuje nam ludzi do napełniania worków piaskiem - powiedział radny z Czerwieńska Dominik Brzezicki.
Powódź 2024. Lubuskie walczy z wielką wodą. Pomagają żołnierze
W zabezpieczaniu wałów w woj. lubuskim pomagają żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pracują w Szprotawie, Małomicach, Żaganiu i w Krośnie Odrzańskim. Do Szprotawy i Małomic dostarczyli 150 tys. worków na piasek. Umacniają też wały przeciwpowodziowe. W Żaganiu wspierali ewakuację archiwum prokuratury rejonowej. W Krośnie Odrzańskim brygada realizowała prace zabezpieczające, w tym układanie worków z piaskiem oraz montaż nowoczesnego mobilnego systemu ochrony przeciwpowodziowej.
W działaniach bierze udział około 170 żołnierzy. "Akcja trwa od samego początku kryzysu i będzie kontynuowana tak długo, jak będzie istniała potrzeba wsparcia lokalnych społeczności" - poinformowało dowództwo brygady.
Powódź 2024. Poruszające zdjęcia z południa Polski
Ulewy, które na dobre zaczęły się 12 września, wywołały potężną powódź na południu kraju. Wielka woda najbardziej dotknęła woj. opolskie, dolnośląskie i śląskie. Na zdjęciach widzimy skalę zniszczeń i ludzkich dramatów.
























-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!