ZUS zmienia sposób doręczeń. Pisma odbierzemy na specjalnej platformie
Od 15 stycznia 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wprowadził nowy sposób przekazywania pism do klientów posiadających profil na portalu PUE/eZUS. Zmiany te wynikają z art. 71ab ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i dotyczą tzw. e-Doręczeń. Nowe zasady mają na celu usprawnienie komunikacji oraz zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności w obiegu dokumentów.

Spis treści:
System e-Doręczeń, który został uruchomiony 1 stycznia 2025 roku, stanowi cyfrowy odpowiednik listu poleconego z potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze, zarówno instytucje publiczne, jak i obywatele oraz przedsiębiorstwa, mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych form doręczeń elektronicznych, które mają taką samą moc prawną jak tradycyjne przesyłki polecone. Skrzynki do e-Doręczeń można było zakładać już przed oficjalnym startem systemu.
Nowe zasady doręczania pism przez ZUS
Jak czytamy w komunikacie na stronie ZUS-u, klienci, którzy posiadają profil na portalu PUE/eZUS oraz adres do doręczeń elektronicznych wpisany do bazy adresów elektronicznych, od 15 stycznia 2025 otrzymują pisma wymagające potwierdzenia nadania lub odbioru na swój adres do e-Doręczeń.
Po dostarczeniu pisma na e-Doręczenia, dokument jest również dostępny na profilu klienta na portalu PUE/ZUS.
W skrzynce odbiorczej portalu PUE/eZUS, na liście dokumentów odebranych, takie pisma są oznaczone jako: "pismo z ZUS na e-Doręczeniach".
Zmiany obejmą także klientów z pełnomocnikami
ZUS podkreśla również, że dla klientów, którzy nie posiadają adresu do doręczeń elektronicznych, ale ustanowili pełnomocnika do załatwiania spraw za pośrednictwem portalu PUE/eZUS, zasady dostępu do pism również uległy zmianie. Jeśli pismo wymaga podpisania Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO), jest przekazywane do odbioru na profil pełnomocnika.
Dopiero po odbiorze pisma przez pełnomocnika (po podpisaniu UPO), dokument jest prezentowany na profilu klienta (mocodawcy) na portalu PUE/eZUS. Pisma niewymagające potwierdzenia odbioru są, jak dotychczas, dostępne zarówno u klienta, jak i u pełnomocnika.
Kłopoty na starcie systemu e-Doręczeń
Przed tygodniem "Dziennik Gazeta Prawna" wskazywał, że na starcie nowego systemu pojawiły się liczne problemy.
Nowe rozwiązanie miało pomóc, a stało się powodem zgubienia niektórych pism i wycieku danych osobowych urzędników - wskazywano.
Urzędnicy mieli nawet na spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Cyfryzacji, Centralnego Ośrodka Informatyki i Poczty Polskiej zażądać zamknięcia systemu do czasu, aż wszystkie usterki zostaną usunięte.