Emeryci szturmują ZUS. Napływają kolejne wnioski o nowe świadczenie
Od początku roku ZUS jest zasypywany wnioskami emerytów. Chodzi o nowe świadczenie, zwane potocznie wdowią rentą. Dokumenty w tej sprawie można składać od 1 stycznia 2025 roku, więc seniorzy szturmem ruszyli do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tymczasem na złożenie wniosku zostało jeszcze kilka miesięcy.

Liczba wniosków o wdowią rentę składanych do ZUS rośnie w szybkim tempie, obecnie przekroczyła już 207,3 tys. Większość seniorów stawia na osobisty kontakt w placówkach, w których tworzą się gigantyczne kolejki. ZUS przypomina więc, że na dokonanie formalności zostało jeszcze kilka miesięcy.
Do kiedy można składać wnioski o wdowią rentę? Jest jeszcze dużo czasu
Emeryci w pośpiechu składają wnioski o nowe świadczenie w nadziei na to, że szybciej otrzymają dzięki temu pieniądze. ZUS przypomina jednak, że wnioski o tzw. rentę wdowią można składać do 31 lipca 2025 roku.
Termin dostarczenia dokumentów jest przy tym bez znaczenia, pieniądze będą wypłacane wszystkim dopiero od 1 lipca 2025.
Osoby, które złożą w tej sprawie wniosek w ostatnim terminie również otrzymają świadczenie za lipiec 2025.
Czym jest renta wdowia?
Renta wdowia nie jest nowym świadczeniem, ale formą renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wcześniej wdowy i wdowcy musieli decydować, czy będą pobierać swoje świadczenie z ZUS czy rentę po zmarłym małżonku. Od lipca 2025 oba świadczenia będzie można połączyć.
Wysokość renty wdowiej początkowo będzie wynosiła 15 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku plus 100 proc. własnego świadczenia.
Emeryci będą mieli tu do wyboru również drugą opcję, w której pobieraliby 15 proc. własnego świadczenia i 100 proc. renty rodzinnej. Wypłacane kwoty będą w przyszłości rosnąć. Od 1 stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w ramach renty wdowiej zostanie podwyższona do 25 proc.
Komu przysługuje świadczenie?
Renta wdowia przysługuje tylko osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Trzeba też spełnić kilka innych warunków. O nowe świadczenie mogą starać się osoby, które:
- mają prawo do co najmniej dwóch różnych świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku;
- pozostają we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka;
- mają ustalone prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku najwcześniej w wieku 55 lat (wdowa) lub 60 lat (wdowiec);
- nie weszły w nowy związek małżeński.
Całkowita kwota obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury (obecnie 5 342,88 zł brutto). Jeśli tak się stanie, świadczenia zostaną pomniejszone o kwotę przekroczenia.