Reklama

Reklama

Zmiana w technice poboru zaliczek. Minister podpisał rozporządzenie

Minister finansów Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek. Osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji - podał w piątek wieczorem resort finansów.

Jak podaje resort finansów, dzięki rozporządzeniu, osoby, które zarabiają od 5 701 do 12 800 zł brutto na Polski Ładzie nie stracą.

Resort finansów: Usprawniamy proces wdrażania podatkowych zmian Polskiego Ładu

Chodzi o rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które wieczorem zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Resort wyjaśnił, że dzięki nowym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Chodzi - jak wskazano - m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. "Usprawniamy proces wdrażania podatkowych zmian Polskiego Ładu tak, żeby w kolejnych miesiącach podatnicy nie mieli mniejszej pensji 'na rękę', niż te wynikające z założeń programu" - napisano.

Reklama

Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązania, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, którzy mają inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymali zwrot nadpłaconych zaliczek, "aby Polski Ład był dla nich neutralny lub korzystny również w ujęciu całorocznym". 

Podkreślono, że zarabiający na umowie o pracę do 5 700 brutto zyskają na Polskim Ładzie, a ci zarabiający od 5 701 do 12 800 zł brutto nie stracą.

Reklama

Reklama

Reklama