Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
"Wykorzystują nieuwagę". Nowe zagrożenie na zalanych terenach
- Pojawiły się osoby, które podają się za pracowników socjalnych i wykorzystując nieuwagę, próbują okraść mieszkańców - ostrzegał podczas sztabu kryzysowego we Wrocławiu nadbrygadier Michał Kamieniecki. Wcześniej policja informowała, że wykryła kilkadziesiąt fałszywych zbiórek dla powodzian, a także przestrzegała przed oszustami, którzy rozsyłają nieprawdziwe ostrzeżenia. Zmorą na zalanych terenach są także szabrownicy.
Oszuści wykorzystują powódź do wyłudzania pieniędzy czy siania dezinformacji. Niemal od razu, gdy żywioł uderzył na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, służby ostrzegały przed fałszywymi zbiórkami czy nieprawdziwymi wiadomościami.
Powódź 2024. Oszuści podają się za pracowników socjalnych
Okazuje się, że oszuści znaleźli nową metodę. - Pojawiły się osoby, które podają się za pracowników socjalnych i wykorzystując nieuwagę, próbują okraść mieszkańców - poinformował podczas sztabu kryzysowego we Wrocławiu nadbryg. Michał Kamieniecki. Strażak odpowiada za działania związane z zarządzaniem kryzysowym w Stroniu Śląskim i Lądku-Zdroju.
Kamieniecki dodał, że że sprawa została już przekazana policji.
Powódź 2024. Fałszywe zbiorki i alerty. Oszuści wykorzystują powódź
W piątek rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Katarzyna Nowak informowała, że funkcjonariusze wykryli dotychczas 63 fałszywe zbiórki dla powodzian. - Jeżeli którakolwiek budzi wątpliwości, to funkcjonariusze podejmują działania - mówiła.
Oprócz fałszywych zbiórek należy zwracać uwagę na fałszywe wiadomości rzekomo od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. "To tylko niektóre z możliwych oszustw w związku z występującą sytuacją powodziową" - podkreślają służby. W wiadomościach umieszczone są linki, w które nie należy klikać.
Oszuści w związku z sytuacją powodziową próbują także przejąć konta na profilach społecznościowych. "W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisu dołączony jest link, w który należy kliknąć i zalogować się, podając swoje wrażliwe dane. Podanie tych danych na podstawionej stronie powoduje przejęcie naszych danych do logowania" - tłumaczą służby.
Powódź 2024. Walka z szabrownikami. "To nie były puste slogany"
Policja we współpracy z m.in. wojskiem patroluje również miejsca, z których ewakuowano mieszkańców. Chodzi o walkę z szabrownikami. Szef policji Marek Boroń informował podczas sztabu kryzysowego, że od początku działań odnotowano łącznie 15 zdarzeń o charakterze kryminalnym, a 13 osób zostało zatrzymanych.
Powódź 2024. Poruszające zdjęcia z południa Polski
Boroń odwołał się do czwartkowej informacji o zatrzymaniu sprawcy kradzieży dwóch pomp zanurzeniowych podczas osuszania piwnicy w Bolesławcu. Jak poinformował, złodziej skazany został na osiem miesięcy więzienia bez możliwości zawieszenia.
Premier Donald Tusk mówił z kolei, że słowa o szybkich karach "to nie były puste slogany".
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje