Reklama

Reklama

Wszystkich Świętych. Rozpoczyna się akcja "Hiena"

Wszystkich Świętych już za kilka dni. Straż Miejska wypowiada wojnę hienom cmentarnym, czyli złodziejom okradającym i dewastującym nagrobki. W ramach akcji "Hiena" strażnicy pilnują bezpieczeństwa cmentarzy przed dniem Wszystkich Świętych.

Zbliżające się święto Wszystkich Świętych to czas wzmożonej aktywności złodziei - tzw. cmentarnych hien. Warszawskie nekropolie odwiedza też znacznie więcej osób, a wprowadzone zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarzy dezorientują kierowców. To również okres wzmożonego handlu okolicznościowego. Dlatego też o bezpieczeństwo w rejonie cmentarzy zadbają strażnicy miejscy. Ponad 600 funkcjonariuszy weźmie udział w akcjach "Hiena" i "Znicz".

Jaka pogoda na Wszystkich Świętych? Sprawdź!

Reklama

Wszystkich Świętych. Złodzieje kradną znicze i wiązanki

Od 20 października od 3 listopada potrwa akcja "Hiena" wymierzona przeciwko złodziejom cmentarnym. W tym czasie znacznie częściej z grobów znikają m.in. znicze i wiązanki. Niekiedy dochodzi również do dewastacji nagrobków. 

O bezpieczeństwo osób odwiedzających cmentarze zadbają strażnicy miejscy. W ramach akcji strażnicy będą również zwracać szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze i zagubione. Dodatkowo, w związku z epidemią, będą przypominać o zachowaniu szczególnej ostrożności i dystansu społecznego podczas wizyt na cmentarzach. Działania "Hiena" będą prowadzone przez Straż Miejską w godzinach wieczorno-nocnych, w rejonach warszawskich nekropolii. Weźmie w nich udział 232 strażników.

Akcja "Znicz" do 1 listopada

Działania "Znicz" rozpoczną się 30 października i potrwają do 1 listopada. Będą prowadzone równolegle z akcją "Hiena". Jak przekazała Straż Miejska, funkcjonariusze skupią się na zapewnieniu właściwego ładu i porządku publicznego, udrożnieniu ruchu pieszego i kołowego. Będą też zdecydowanie reagować w przypadkach spożywania alkoholu i wybryków chuligańskich, niestosowania się przez kierujących m.in. do zakazów parkowania.

W okolicach cmentarzy zmieni się organizacja ruchu. Wiele ulic będzie całkowicie wyłączonych z ruchu i parkowania, dlatego strażnicy przypominają, aby w okresie Święta Zmarłych nie jeździć "na pamięć".

W ramach działań "Znicz" strażnicy będą również sprawdzać legalność handlu prowadzonego w rejonie cmentarzy. W poniedziałek 1 listopada strażnicy zostaną skierowani do wsparcia działań prowadzonych przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego.

Wszystkich Świętych: Ceny zniczy pójdą w górę

Wszystkich Świętych. Uwaga na kieszonkowców na cmentarzach

Straż Miejska przypomina też, że w tym czasie może również dochodzić do kradzieży kieszonkowych, chwilę nieuwagi mogą wykorzystać złodzieje.

Kilka ważnych zasad, o których przypomina Straż Miejska:

- w trakcie prac porządkowych nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów (portfele, torebki, telefony) bez nadzoru,

- nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów w samochodzie,

- zabierz ze sobą tylko niezbędną kwotę i dokumenty, które staraj się umieścić w wewnętrznych kieszeniach odzieży,

- jeżeli wybierasz się na cmentarz z dzieckiem, zwracaj na nie szczególną uwagę,

- zapoznaj się z wprowadzonymi czasowymi zmianami w organizacji ruchu,

- sprawdź wcześniej, gdzie znajdują się wyznaczone parkingi w rejonie nekropolii i parkuj tylko w miejscach do tego wyznaczonych,

- jeśli jest to możliwe, korzystaj z komunikacji zbiorowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy