Reklama

Warszawa

Piątek, 5 stycznia 2024 (11:51)AktualizacjaPiątek, 19 kwietnia 2024 (14:44)

Warszawa to stolica Polski i województwa mazowieckiego. Jest największym polskim miastem pod względem liczby mieszkańców i drugim po Gdańsku co do powierzchni. Warszawa położona jest w centralnej części kraju, nad rzeką Wisłą, na Nizinie Środkowomazowieckiej.

Warszawa
Warszawa/KAROL KOZLOWSKI/Robert Harding RF/AFP

Warszawa

  • Liczba mieszkańców: 1 861 975 (2023 r.) 
  • Powierzchnia: 517,2 km² 
  • Województwo: mazowieckie 
  • Prezydent: Rafał Trzaskowski

Warszawa - historia

Historia miasta sięga ok. IX/X wieku, natomiast pierwsza wzmianka pisemna pochodzi z XIII wieku. Obecna Warszawa była niegdyś osadą targową lub rybacką. Na początku Warszawę stanowiły: Bródno, Kamion, Solec oraz Jazdów. Prawa miejskie Warszawa uzyskała około 1300 roku, jednak nie ma pierwotnego dokumentu lokacyjnego. Warszawa była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego

Początkowo stolica miała nazwę Warszawa lub Warszewa. W XV wieku otrzymała lokację na prawie chełmińskim. Warszawa była znaczącym miastem, które szybko się rozwijało. W 1406 roku za sprawą księcia Janusza I Starszego Warszawa została stolicą Księstwa Mazowieckiego. Natomiast w 1596 roku Zygmunt III Waza przeniósł z Krakowa do Warszawystolicę Polski. Historycy uznają, że przyczyną tego kroku był pożar Zamku Królewskiego na Wawelu. 

Warszawa do czasu upadku Polski, który datowany jest na XVIII wiek miała status miasta rezydencjonalnego Jego Królewskiej Mości. W 1815 roku podczas kongresu wiedeńskiego podjęto decyzje o powstaniu Królestwa Polskiego ze stolicą w Warszawie. Miasto było zależne od Rosji, ale miało też dużą autonomię. W wyniku upadku powstania listopadowego (1830-1831) oraz powstanie styczniowego (1863-1864) Królestwo Kongresowe zostało pozbawione autonomii na rzecz rusyfikacji. 

Podczas I wojny światowej (1914-1918) Warszawa była pod okupacją niemiecką. Polska odzyskała swoją niepodległość w listopadzie 1918 roku, po 123 latach zaborów, a Warszawa ponownie stała się stolicą Polski. 

W czasie II wojny światowej (1939-1945) stolica Polski była okupowana przez Niemców. Według planów niemieckich, Warszawa po wojnie miała stać się prowincjonalnym miastem, a niektóre dzielnice i zabytki miały zostać wyburzone. 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, w wyniku którego miasto zostało niemal zrównane z ziemią (zostało zniszczone w około 84 procentach), zginęły setki tysięcy ludzi. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku rozpoczęła się odbudowa Warszawy. Z gruzów podniesiono m.in. Zamek Królewski i Stare Miasto.

Warszawa - legendy

Jest kilka legend dotyczących powstania Warszawy. Jedna z nich głosi, że rybak Wars, który żył samotnie nad Wisłą pewnego dnia zakochał się w syrenie o imieniu Sawa. Osadę, w której zamieszkali nazwano Warszawą. Z kolei zgodnie z inną legendą, książę Ziemomysł zgubił się w puszczy w czasie polowania. Po długiej tułaczce znalazł chatkę, w której mieszkał rybak o imieniu Wars i jego żona Sawa. Małżeństwo ugościło księcia, który później na ich cześć nazwał osadę Warszawą. Inna legenda mówi, że Król Kazimierz Odnowiciel w ramach wdzięczności za gościnę pomógł biednej rybackiej rodzinie w ochrzczeniu bliźniąt. Podczas uroczystości kapłan nadał dzieciom imiona: chłopcu - Wars, a dziewczynce - Sawa. Gospodarz - Pietrko Rybak - został przez króla nazwany Piotrem Warszem - królewskim rybakiem i mianowany władcą terenów otaczających jego chatę, a następnie osady, którą nazwał swoim imieniem.

Warszawa - atrakcje

Zamek Królewski to dawna rezydencja polskich monarchów. Od XVI wieku gmach był siedzibą władz RP: króla i Sejmu. Był  wielokrotnie grabiony przez wojska szwedzkie, niemieckie, brandenburskie i rosyjskie. Obecnie pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. W 1980 roku Zamek Królewski w Warszawie wraz ze Startym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac Kultury i Nauki jest uznawany za symbol Warszawy, jednak budzi wiele kontrowersji. Budynek to "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego", a pomysłodawcą jego wzniesienia był sowiecki przywódca Józef Stalin. PKiN wybudowany został w latach 1952 - 1955. Pałac ma 237 metrów wysokości i jest drugim pod względem wysokości budynkiem w Polsce. Na jego 30. piętrze znajduje się taras widokowy, z którego widać panoramę miasta. PKiN znajduje się przy Pl. Defilad 1.

Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela to monumentalna świątynia, w której została zaprzysiężona Konstytucja 3 Maja w 1971 roku. Odbyły się tam dwie koronacje oraz cztery śluby królewskie. Została niemal w całości zniszczona przez Niemców w 1944 r.

Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-parkowy, którego początki datowane są na XVII wiek. W XVIII wieku Łazienki Królewskie były letnią rezydencją ostatniego króla Rzeczypospolitej - Stanisława Augusta. Znajdują się tam klasycystyczne i secesyjne zabytki oraz historyczne ogrody.

Pałac w Wilanowie to barokowy pałac królewski pochodzący z XVII wieku. Został wybudowany na zlecenie króla Jana III Sobieskiego, następnie był wielokrotnie modyfikowany. Budynek i ogród przetrwały w niezmienionej formie drugą wojnę światową.

Muzeum Narodowe w Warszawie to jedno z największych i najstarszych muzeów w Polsce. Powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie (od 1916 roku Muzeum Narodowe). Jest to narodowa instytucja kultury, w której znajdują się dzieła wybitnych artystów z różnych epok.

Warszawa - symbole

Herbem Warszawy jest wizerunek syreny. W polu czerwonej tarczy jest postać kobiety z rybim ogonem, która jest zwrócona w prawo. W prawej ręce trzyma wzniesiony miecz, a w lewej okrągłą tarczę.

Flaga m.st. Warszawy składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, dolnego czerwonego oraz górnego żółtego.

Hejnał warszawski rozbrzmiewa każdego dnia o godzinie 11:15 z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Godzina odgrywania hejnału wiąże się z historycznym wydarzeniem. 17 września 1939 roku, w efekcie niemieckiego zbombardowania, wskazówki zegara zatrzymały się na godz. 11:15.
Temat Warszawa znajdziesz również w serwisie: Biznes, Motoryzacja

Warszawa - Wiadomości

Sobota, 7 października 2023 (18:04)
W trakcie ucieczki przed policją kierowca maserati uszkodził dwa radiowozy i cztery inne samochody. Sceny godne dobrego filmu akcji rozegrały się w samo południe w Warszawie. Ostatecznie maserati...
Sobota, 7 października 2023 (09:00)
Gmach otworzonego przed wyborami Muzeum Historii Polski jest spektakularny. Mimo, że obiekt działa, większa część budynku nie jest dostępna, a zwiedzać można wyłącznie wystawę czasową. "Historia w...
Niedziela, 24 września 2023 (08:26)
Mieszkańcy Warszawy chcący poruszać się w niedzielę po centrum miasta muszą uzbroić się w cierpliwość. W stolicy od rana organizowany jest 45. Maraton Warszawski, oprócz tego rywalizację sportową...