Reklama

Wszystkich Świętych już niedługo. Czy będzie wolne od pracy i czy trzeba iść do kościoła?

Trwająca jesień oznacza również zbliżające się święto, obchodzone 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. To ważny dzień dla chrześcijan, którzy w tym czasie uczestniczą w nabożeństwach oraz odwiedzają groby bliskich zmarłych. Co jednak oznacza samo to święto i jaka jest geneza Wszystkich Świętych?

Wszystkich Świętych - geneza święta

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych jest dniem, w którym Kościół Katolicki prowadzi uroczystości na cześć wszystkich chrześcijan, którzy są w niebie i osiągnęli stan zbawienia.

Korzenie tego dnia sięgają do czasów, gdy pierwsi chrześcijanie w Rzymie byli prześladowani za swoją wiarę i ginęli śmiercią męczeńską, doświadczając zbawienia. Pierwsze uroczystości odbywały się właśnie w ich intencji.

Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte i takimi ogłoszone, ale również ludzi, których życie nacechowane było świętością i dążeniem do zbawienia.

Reklama

Święto zaczęło być regularnie praktykowane już w IV w., jednak obchodzono je w różnych terminach w zależności od Kościołów i ich regionów. Jednak to kiedy wypada aktualnie Wszystkich Świętych, zostało uregulowane dopiero w 741 r., gdy papież Grzegorz III ustanowił jedną wspólną datę, na którą wybrano dzień 1 listopada. Termin ten był ściśle połączony z momentem ufundowania w bazylice św. Piotra w Watykanie oratorium, w którym odmawiane były modlitwy za męczenników oraz za wszystkich świętych.

W 835 r. papież Grzegorz IV wystosował prośbę do cesarza, aby święto było celebrowane na terenie całego Cesarstwa. Natomiast w 935 r. Jan XI ogłosił Wszystkich Świętych jako święto, które obowiązuje Kościół na całym świecie, a sama liturgia, która odprawiana jest tego dnia, ma nawiązywać do Apokalipsy św. Jana.

Wszystkich Świętych w Polsce - dawniej

Genezy Wszystkich Świętych w Polsce należy szukać w dawnych ludowych tradycjach. Wierzono wtedy, że w nocy z 31 października na 1 listopada dusze zmarłych powracają do świata i odwiedzają swoją rodzinę i dawny dom. Sądzono, że przybywające dusze będą głodne oraz spragnione, dlatego pozostawiano im posiłek.

Innym zwyczajem, który pojawiał się w dawnej Polsce były dziady proszalne, nazywane pobożnymi jałmużnikami. W zamian za modlitwę poświęconą zmarłym bliskim oferowano im zapłatę, często w postaci jedzenia. Miało to pomóc duszom osiągnąć zbawienie.

1 listopada w Polsce - aktualnie

Aktualnie 1 listopada w Polsce wierni zwyczajowo odwiedzają groby swoich bliskich. To również dzień spotkań rodzinnych i dzień ustawowo wolny od pracy, ze względu na to, że wiele osób podróżuje we Wszystkich Świętych, aby dotrzeć na groby położone w rodzinnych miejscowościach. Polacy tego dnia odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze, wspominając tych, których już z nimi nie ma.

W dzień Wszystkich Świętych wierni mają nałożony obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej. Tego dnia w kościele odprawiane są uroczyste nabożeństwa czczące tych, których uznano za świętych, a także tych, których życie było nacechowane dążeniem do świętości.

Podczas mszy księża noszą białe szaty liturgiczne, które symbolizują radość, a także podkreślają znaczenie i podniosły nastrój tego dnia. Dodatkowym elementem obchodów są wypominki - forma modlitwy błagalnej za zmarłych, która polega na wyczytywaniu ich imion. Po zakończonym nabożeństwie ksiądz prowadzi procesję na cmentarzu, którą zwieńcza wspólna modlitwa nad grobami.

Jaka jest różnica między 1 a 2 listopada?

Wszystkich Świętych jest często mylone ze świętem, które obchodzimy 2 listopada i które ma być czasem na wspominanie zmarłych. Oficjalną nazwą tych obchodów są Zaduszki.

Zaduszki są okazją, aby pomóc duszom cierpiącym w czyśćcu i prosić o zbawienie ich poprzez modlitwę. Zarówno 1, jak i 2 listopada to czas, gdy katolicy mogą uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz cierpiących w czyśćcu.

Często mylnie 1 listopada jest nazywany Świętem Zmarłych, jednak jest to nazwa, która powinna być stosowana odnośnie dnia następnego, czyli Zaduszek.

2 listopada nie jest tak jak Wszystkich Świętych, dniem wolnym od pracy, ale wiele osób pojawia się wtedy ponownie na cmentarzach, aby jeszcze raz odwiedzić groby swoich bliskich. Jednak z tego powodu, iż większość pracujących nie ma wtedy wolnego od obowiązków, obchody 2 listopada przenosi się często na 1 listopada, skąd biorą się często mylne określenia dnia Wszystkich Świętych.

Czytaj również:

Dlaczego palimy znicze na grobach bliskich?

Szykuj się na duży wydatek na Wszystkich Świętych. Ceny zniczy mocno w górę

Czyszczenie grobów na Wszystkich Świętych. Jak zrobić to szybko i dokładnie?

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy