Reklama

Zaduszki

Wtorek, 11 października 2022 (13:44)AktualizacjaPoniedziałek, 23 października 2023 (09:07)

Zaduszki, czyli Dzień Zaduszny, to popularna nazwa na święto w Kościele rzymskokatolickim - Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (łac. Commemoratio Omnium Fidelium Defunctorum). Każdego roku Zaduszki obchodzone są 2 listopada, czyli dzień po Uroczystości Wszystkich Świętych. W przeciwieństwie do 1 listopada, Zaduszki nie są dniem ustawowo wolnym od pracy.

Zaduszki
Zaduszki/123RF/PICSEL

Zaduszki

  • Data rozpoczęcia:02.11.

Zaduszki - historia

Pierwsze wzmianki o nabożeństwach za dusze zmarłych dotyczą VII wieku. W tamtym okresie zwyczaj zapoczątkował Izydor z Sewilli, który zlecał odprawianie mszy w intencji zakonników. Od IX wieku zaczęto odprawiać specjalne nabożeństwa w opactwach, które obejmowały wszystkich zmarłych chrześcijan.

Dzień 2 listopada jako dzień modlitw za dusze zmarłych wyznaczył Odylon, który był opatem klasztoru benedyktyńskiego w Cluny (Francja) pod koniec X wieku. Oficjalnie Dzień Zaduszny został wpisany do kalendarza liturgicznego w 1311 roku. Od tego czasu nastąpiło upowszechnianie Zaduszek w całym Kościele katolickim.

Zaduszki - obrzędy kościelne

Wpisanie Zaduszek do kalendarza liturgicznego przez Watykan w 1311 roku spowodowało wprowadzenie specjalnej formuły na Dzień Zaduszny. Obchody liturgiczne Zaduszek obejmują oficjum, trzy msze oraz procesję.

W polskim Kościele katolickim obowiązkowym elementem obchodów są wypominki. Jest to forma modlitwy błagalnej za zmarłych, która polega na wyczytywaniu ich imion. Najstarsze wzmianki dotyczące tego zwyczaju pochodzą z "Kazań gnieźnieńskich" spisanych na początku XV wieku prawdopodobnie przez Łukasza z Wielkiego Koźmina.

Zaduszki - zwyczaje

W polskich zwyczajach ludowych Zaduszki były związane z kultem zmarłych, a obrzędy odprawiane na wschodzie Polski uważane są za relikty pogańskiego kultu przodków. Zwyczaje związane z Dniem Zadusznym były inspiracją do stworzenia przez Adama Mickiewicza "Dziadów".

W wierzeniach ludowych dużą rolę odgrywała noc zaduszkowa z 1 na 2 listopada. Tej nocy starano się nie wychodzić z domu, gdyż uważano, że dusze uwolnione z czyśćca powracają na ziemię i błąkają się po polnych drogach, szukając pomocy.

W zwyczajach ludowych ludzie w Zaduszki odwiedzają cmentarze i przyozdabiają groby. W miarę upływu czasu te czynności zostały przeniesione na 1 listopada i Uroczystość Wszystkich Świętych.
Temat Zaduszki znajdziesz również w serwisie: Pogoda, Kobieta

Więcej na temat Zaduszki

Powiązane z tematem Zaduszki

Dzień Wszystkich Świętych jest świętem w Kościele katolickim. 1 listopada katolicy wspólnie upamiętniają wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. W kalendarzu...

Zaduszki - Wiadomości

Zaduszki - Wideo