Reklama

Reklama

Wpadli wyłudzacze VAT. Policja znalazła ich na Wyspach Kanaryjskich

Skoordynowane działania funkcjonariuszy CBŚP i hiszpańskiej Guradia Civil doprowadziły do ujęcia wyłudzaczy VAT. Łącznie schwytano 10 osób - trzy w Polsce, a siedem na Wyspach Kanaryjskich. Śledztwo w sprawie wielomilionowych wyłudzeń prowadzi zachodniopomorska prokuratura. Na ich działalności Skarb Państwa mógł stracić nawet 160 mln złotych.

Jak podaje policja funkcjonariusze z grupy "łowców cieni" Centralnego Biura Śledczego Policji w Szczecinie ustalili, że na Wyspach Kanaryjskich ukrywają się poszukiwani wyłudzacze VAT. Oszustom postawiono zarzuty w sprawie przestępstw karnych i karnoskarbowych, wystawiania nieprawdziwych faktur VAT, a także prania pieniędzy.

Jak wynika z informacji przekazywanych przez policję przestępstwa dotyczyły usług budowlanych, reklamowych i transportowych. Śledczy oszacowali starty Skarbu Państwa na ponad 160 mln złotych.

Europejskie Nakaz Aresztowania

Wszystko wskazywało na to, że poszukiwani przebywali poza granicami kraju, dlatego policja zdecydowała się na Europejski Nakaz Aresztowania (ENA).

Reklama

W wyniku współpracy polskiej CBŚP i hiszpańskiej Guardia Civil na Wyspach Kanaryjskich zatrzymano siedem osób. Dzięki ENA hiszpańscy funkcjonariusze mogli przeszukać miejsca, w których istniało podejrzenia, że ukrywają się podejrzani, w tym także ekskluzywną willę w Las Palmas.

Sprawna akcja była możliwa dzięki współpracy w ramach tzw. "europejskiej policji" - Europolem i tzw. "europejskiej prokuratury" - Eurojustem

Zatrzymania w Polsce

Trzech z dziesięciu poszukiwanych przebywało w Polsce. Policjanci z CBŚP zatrzymali ich w województwach śląskim i łódzkim.

Wszyscy usłyszeli zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Dwie osoby usłyszały także zarzuty udziału w grupie przestępczej.

Podejrzanych jest więcej

W śledztwie łącznie występuje już blisko 200 podejrzanych, którym przedstawiono prawie 700 zarzutów, w tym 124 osoby usłyszały zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego 6 kierowania nią

Wobec 44 osób zastosowano środek o charakterze izolacyjnym. Śledczy ustalili majątek należący do podejrzanych i przejęli mienie warte ponad 40 mln zł. 

Decyzją prokuratora przekazano część zabezpieczonego towaru wartego ponad 3 mln zł szczecińskim szpitalom i Policji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy