Wielkanocna przerwa świąteczna w szkole. Kiedy nie trzeba się uczyć? I co na to rodzice?
Wielkanoc 2022 to nie tylko czas wielkiej radości dla wierzących, ale także długo wyczekiwany okres wypoczynkowy. Tradycyjnie uczniów czeka wielkanocna przerwa świąteczna, która w tym roku potrwa aż sześć dni. Niektórzy rodzice będą musieli jednak wziąć urlop, by móc zaopiekować się swoimi dziećmi.

Wielkanoc 2022 wypada stosunkowo późno - 17 kwietnia. Jak wiadomo, niedziela i poniedziałek są wtedy dniami ustawowo wolnymi od pracy. Oznacza to, że wszyscy pracujący mogą tradycyjnie liczyć na długi weekend - od 16 do 18 kwietnia. Z kolei uczniowie będą cieszyć się z wolnego nieco dłużej.
Wielkanocna przerwa świąteczna w szkole - kiedy i ile wolnego na Wielkanoc 2022?
Wiosenna przerwa świąteczna jest uzależniona od terminu świąt wielkanocnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, uczniowie będą mieli okazję skorzystać z dni wolnych już od Wielkiego Czwartku, czyli 14 kwietnia, do wtorku, 19 kwietnia. Wychodzi na to, że będą mieli sześć dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Do szkoły dzieci wrócą dopiero w poświąteczną środę, czyli 20 kwietnia.
Co więcej wielkimi krokami zbliża się kolejny długi weekend w nauce. Nieco ponad tydzień po przerwie wielkanocnej rozpoczyna się majówka, która także wiąże się z dniami wolnymi od pracy i szkoły. W tym roku uczniowie będą mogli cieszyć się z 4-dniowego weekendu majowego - od 30 kwietnia do 3 maja.
Wielkanoc 2022 - rodzice mają problem
Wielkanocna przerwa świąteczna może być problematyczna dla niektórych rodziców, ponieważ 14, 15 i 19 kwietnia to dla nich dni pracujące. Oznacza to, że będą musieli wtedy zapewnić swoim dzieciom opiekę, bo nie wszystkie placówki przywidują wówczas dyżury. W związku z tym niektórych rodziców czekają "przymusowe" urlopy, by móc opiekować się dzieckiem w domu.
Muszę wziąć wolne, chociaż wcale nie chcę wykorzystywać wtedy dni urlopowych
Przerwa świąteczna w szkole a opieka świetlicowa
Co roku powstaje pytanie, czy szkoły mają obowiązek organizować zajęcia opiekuńcze w czasie wielkanocnej przerwy świątecznej. Warto zaznaczyć, że w tym okresie szkoła nie ma obowiązku zapewnienia uczniom opieki. Jednak w przypadku, gdy rodzice zgłaszają taką potrzebę, dyrektor szkoły może zorganizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i zobowiązać nauczycieli do ich prowadzenia. Dni przerwy świątecznej, z wyjątkiem świąt, nie są dla nauczycieli dniami wolnymi, ani też urlopem. Dlatego pozostają oni do dyspozycji dyrektora. Rodzice powinni być wcześniej powiadomieni o rozwiązaniach przyjętych w danej szkole.
Wiosenna przerwa świąteczna - jak było w poprzednich latach?
Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że każdego roku wypada w innym terminie. Przerwa wielkanocna w szkole od zawsze trwa nieco dłużej niż same święta. W 2021 roku uczniowie również mieli okazję skorzystać z sześciu dni wolnych - od 1 do 6 kwietnia włącznie. W 2020 roku wielkanocna przerwa świąteczna trwała od 9 do 14 kwietnia, a w 2019 roku - od 18 do 23 kwietnia. Jak widać, uczniowie tradycyjnie mają sześć dni wolnych od szkoły.
Czytaj także:
Zobacz również: