Widowiskowe rozpoczęcie roku. Niezwykłe zjawisko na niebie
Pogoda zafundowała nam widowiskowe rozpoczęcie roku. Zorza polarna w nocy ze środy na czwartek rozświetliła niebo nad południową Polską. Niezwykłe zjawisko można było obserwować m.in. na Podhalu czy w Krakowie.
Media społecznościowe obiegły zdjęcia zorzy polarnej na obszarze południowej Polski. Pierwsze zorze w całym kraju pojawiły się już w noc sylwestrową. W środę wieczorem można było zaobserwować to zjawisko raz jeszcze.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) informował, że w Polsce "występuje silna burza geomagnetyczna".
Zorza polarna nad Polską. Pojawiły się zdjęcia
"Tygodnik Podhalański" opublikował jedno z ujęć zorzy polarnej nad Tatrami, wcześniej nad regionem obserwowano kolorowy zachód słońca. Zdjęcie robi wrażenie.
Feeria barwa pojawiła się również na niebie w woj. opolskim. "Tygodnik Opolski" opublikował fotografie z Turawy. "Mamy widowiskowy początek 2025 roku" - podkreślono. Zorze zaobserwowano również w Krakowie oraz okolicach Lublina.
Zorza polarna. Co to jest i jak powstaje?
Zorza, na półkuli północnej znana jako Aurora borealis, a na półkuli południowej jako Aurora australis, to zjawisko świetlne obserwowane głównie w pobliżu biegunów magnetycznych Ziemi, na wysokich szerokościach geograficznych.
Powstaje wtedy, gdy podróżujące z ogromną prędkością, wynoszącą około 400-450 kilometrów na sekundę, cząsteczki wiatru słonecznego zderzają się z cząsteczkami gazu stanowiącymi ziemską atmosferę. Skutkiem tego zderzenia jest uwolnienie energii, którą możemy dostrzec jako promieniowanie elektromagnetyczne. Długość jego fali mieści się w zakresie widma światła widzialnego o określonej barwie.
Zorza może mieć różne barwy, od zielonej przez niebieską, purpurową lub czerwoną, ale też żółtą, a nawet białą.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!