Reklama

Reklama

Wartość 500 plus topnieje przez inflację. Czy rząd rozda Polakom dodatkowe pieniądze?

W ramach programu "Rodzina 500 plus" rodzice co miesiąc otrzymują dodatkowe 500 złotych na każde dziecko do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia. Niestety odkąd świadczenie wychowawcze weszło w życie w 2016 roku, jego wartość drastycznie spadła z uwagi na rekordowo wysoką inflację. Polacy zdają sobie z tego sprawę i mają coraz więcej pomysłów na zmiany w programie 500 plus. Oto najciekawsze z nich.

Rodzina 500 plus to program, który wystartował w kwietniu 2016 roku. Niestety wartość świadczenia 500 plus spada z miesiąca na miesiąc. W maju 2022 inflacja, która systematycznie odbija się na portfelach Polaków, wyniosła rekordowe 13,9 procenta, a to najwyższy wynik od 24 lat. Czy w związku z tym program 500 plus czekają zmiany?

700 plus, czyli 500 plus w czasie wysokiej inflacji?

W związku z tym, że wartość pieniędzy wypłacanych w ramach programu Rodzina 500 plus spada, wielu rodziców liczyło na waloryzację świadczenia do kwoty 700 złotych.

Nadzieje podsycił dziennik "Rzeczpospolita", który informował w zeszłym tygodniu, że jedną z kluczowych propozycji PiS ma być ogłoszenie waloryzacji 500 plus polegającej na przyjęciu kwoty 700 zł.

Reklama

Wiadomości tej nie zdementował jednoznacznie rzecznik rządu Piotr Müller, który przed sobotnią konwencją PiS był pytany, czy padnie obietnica podwyżki świadczenia 500 plus do 700 złotych. Polityk odparł, że nic mu nie wiadomo na temat takiej propozycji. Dopytywany, czy będą takie plany powiedział: "Tego nie wykluczam, bo mamy różne analizy różnych programów, obniżki podatków czy modyfikacji programów społecznych, ale one zawsze są równoległe do tego, jak wygląda sytuacja gospodarcza czy ekonomiczna".

Konwencja PiS odbyła się w sobotę w podwarszawskich Markach, jednak nie padły wówczas żadne propozycje zmian w programie 500 plus. Co więcej, planom wprowadzenia świadczenia 700 plus zamiast 500 plus zaprzeczyła również nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska, która we wtorek poinformowała, że "takiej decyzji na poziomie politycznym nie ma". Rodzice jak na razie nie dostaną więc dodatkowych pieniędzy.

500 plus dla małżeństw w nagrodę za wieloletni staż?

A czy 500 plus dostaną małżeństwa z wieloletnim stażem? Statystyki są najlepszym dowodem na to, że w naszym kraju coraz trudniej jest o trwałe małżeństwo. Według danych GIS-u w 2020 r. około 51 tys. par rozwiodło się, podczas gdy ślubów było jedynie 145 tysięcy.

Z uwagi na ten niepokojący trend, pewna anonimowa para obywateli z 50-letnim stażem małżeńskim złożyła w Sejmie projekt z propozycją stworzenia nowego świadczenia pieniężnego, tak zwanego 500 plus dla małżeństw z minimum 40-letnim stażem. 

Inicjatorzy programu Małżeństwo plus uważają, że byłaby to odpowiednia pomoc dla emerytów takich jak oni - w wieloletnich związkach, z niskimi dochodami, którzy z uwagi na wszechobecną drożyznę każdego dnia muszą zmagać się z ogromnymi wydatkami. Para podkreśliła, że małżeństw z takim stażem jest niewiele i stanowią oni wzór rodziny. Małżonkowie są także przekonani o tym, że budżet państwa na pewno wytrzyma koszt dodatków dla osób takich jak oni. 

Z pełną treścią petycji pary, która proponuje, aby wprowadzić świadczenie 500 plus dla małżeństw, można zapoznać się tutaj

Czytaj również: 

500 plus. Do rodziców trafi kolejne 590 mln złotych 

Rewolucyjne zmiany w programie 500 plus. ZUS zmienił terminy wypłat

Minister finansów: Cięć w programach społecznych nie będzie 

Zobacz także:  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy