Reklama

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Strażacy z Polski wyruszą na pomoc

W poniedziałek nad ranem doszło do potężnych trzęsień ziemi w Turcji i Syrii. Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej przekazał, że polscy strażacy rusza na pomoc ofiarom żywiołu w Turcji. Wcześniej informację o ofercie pomocy złożonej przez Polskę potwierdził szef MSWiA, Mariusz Kamiński.

"Polscy strażacy z grupy HUSAR gotowi wyruszyć z pomocą ratowniczą do Turcji dotkniętej trzęsieniem ziemi. Strona turecka poprzez ERCC złożyła zapotrzebowanie na pomoc ratowniczą a Polska wyraziła akces" - napisał na Twitterze przed godziną 8 Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP. 

Podobną informację przekazał szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. "W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i apelem tureckich władz o pomoc zaproponowałem wysłanie na miejsce ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR KGPSP złożonej z 76 strażaków i ośmiu psów ratowniczych" - przekazał też minister Mariusz Kamiński.

Reklama

Tuż przed godziną 8:30 w poniedziałek Bartkowiak potwierdził, że oferta pomocy polskich strażaków została zaakceptowana. "PSP udają się do punktu koncentracji w Warszawie. Jeszcze dziś ruszamy z pomocą" - napisał na Twitterze. W TVP Info uściślił, że wylot planowany jest między godz. 16 a 17.

Po godz. 10 podano, że strażacy z SGPR GDAŃSK wyruszyli z Gdańska do punktu koncentracji w Warszawie, skąd wylecą z pomocą do Turcji.

Kolejne kraje oferują pomoc Syrii i Turcji

Chęć pomocy wyraziły też Ukraina i Izrael. Prezydent USA Joe Biden polecił federalnej agencji USAID i innym agencjom federalnym zbadanie rodzajów pomocy jakiej Stany Zjednoczone mogłyby udzielić najbardziej zniszczonym rejonom w Turcji i Syrii.

Poinformował o tym w niedzielę wieczorem, czasu lokalnego, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Dodał, że Stany Zjednoczone są "głęboko poruszone" doniesieniami o katastrofalnym trzęsieniu ziemi w tych krajach.

Trzęsienie ziemi w Syrii i Turcji

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię wzrosła do co najmniej 1500. Bilans ofiar może wzrosnąć. Trwa akcja ratunkowa.

W Turcji zginęło co najmniej 1014 osób, a ponad 5,3 tys. zostało rannych - przekazała rządowa agencji ds. sytuacji nadzwyczajnych. Bilans ofiar w Syrii wynosi 547 ofiar.

Epicentrum trzęsienie, które nastąpiło o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północy zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC).

Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych, z których najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

Na dotkniętych kataklizmem terenach zawaliły się dziesiątki budynków; ratownicy i mieszkańcy poszukują ludzi uwięzionych w gruzach - relacjonuje agencja AP. Zaznacza, że bilans ofiar może wzrosnąć.

W Turcji na zniszczone tereny docierają kolejne grupy ratowników, władze wprowadziły czwarty poziom alarmu, który zakłada zwrócenie się o pomoc w walce ze skutkami kataklizmu do zagranicy.

W Syrii kataklizm dotknął najbardziej prowincje Hama, Aleppo i Lataka. Żywioł zniszczył wiele budynków, które i tak były uszkodzone wskutek trwającej tam od 2011 roku wojny domowej. Katastrofa nawiedziła tereny, które są w dużej mierze wciąż kontrolowane przez rebeliantów walczących z reżimem w Damaszku. Na tym obszarze mieszka ok. 4 mln uchodźców, wielu z nich w prowizorycznych schronieniach w obozach - zaznacza Associated Press. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: trzęsienie ziemi | strażacy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy