Reklama

To dofinansowanie wynosi aż 300 tys. zł. Tobie też się należy?

Odpowiednie warunki pracy mają niezwykle duże znaczenie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Pomocą w zaopatrzeniu przedsiębiorstwa w niezbędne maszyny i urządzenia może być dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. W tym roku wynosi ono nawet 300 000 zł na firmę. Kto może je otrzymać?

BHP to zbiór przepisów określających bezpieczne zachowanie w miejscu pracy, a także zasady, których wdrożenie ma pozwolić na stworzenie optymalnego środowiska dla pracowników. Poprawa warunków pracy jest niezwykle istotna, szczególnie w firmach z branży przemysłowej, budowlanej, wykończeniowej itp. Modernizację zakładów pracy mogą ułatwić pieniądze z ZUS.

Reklama

Dofinansowanie działań BHP. Kto może je otrzymać?

Dofinansowanie na poprawę BHP  wypłacane jest z programu prewencji wypadkowej Dotacje z ZUS 2023. Jest ono skierowane do firm, które chcą polepszyć warunki pracy poprzez zakup specjalistycznych maszyn i urządzeń, takich jak np.:

  • osłony maszyn,
  • odciągi stanowiskowe,
  • wózki widłowe,
  • manipulatory do szyb,

Pozyskane pieniądze można również wykorzystać na zakup i montaż zabezpieczeń krawędzi na budowie, oświetlenia hal i magazynów energooszczędnymi lampami ledowymi, wentylacji czy narzędzi mających na celu ograniczenie hałasu w miejscu pracy. Można w ten sposób także sfinansować zakup  środków ochrony indywidualnej. 

Nawet 300 000 zł dofinansowania dla firmy. Kiedy złożyć wniosek?

Jak podaje ZUS, aktualna wysokość dotacji wynosi  nawet 299.000 zł w przypadku realizacji działań inwestycyjnych oraz 300 000 zł w przypadku realizację projektów inwestycyjno-doradczych. 

W obu przypadkach z tych środków można pokryć maksymalnie 80 proc. inwestycji. Minimalna wysokość wsparcia to natomiast 10 000 zł.

Aby otrzymać pieniądze, konieczne jest złożenie wniosku płatnika składek o dofinansowanie projektu dotyczącego utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej. 

Wnioski można składać od 17 kwietnia do 18 maja 2023 r.

Dofinansowanie z ZUS. Kto może się o nie starać?

O dofinansowanie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłacaniem podatku oraz składek ZUS, nie znajdują się w stanie upadłości, nie ubiegają się aktualnie o inne dofinansowania z ZUS i przedstawią w terminie niezbędną dokumentację.

Jak podaje ZUS, w ramach konkursu zostaną wyłonione projekty, które najlepiej spełniają założenia:

  • poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • zmniejszenia niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka na pracowników,
  • zredukowania zagrożenia wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych

Lista przedsiębiorstw, które otrzymają dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP zostanie ogłoszona po zakończeniu naboru wniosków i ich rozpatrzeniu.

Czytaj również:

BHP a pracą zimą w niskich temperaturach

Bezpieczeństwo i higiena pracy w okresie letnim. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dofinansowania | BHP | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy