Reklama

Reklama

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Morawiecki: Obniżamy podatek na gaz i nawozy

Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Jak zapowiedział premier, rząd chce obniżyć podatek VAT na gaz. - Do zera spadnie również podatek VAT na nawozy. Ich wysoka cena przełożyć się może na wysokie ceny żywności już wkrótce. My ścinamy ten wierzchołek inflacji - zaznaczył Morawiecki. Premier skrytykował też politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

We wtorek 11 stycznia chwilę po godzinie 14 odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Przemówienie szefa rządu było poświęcone Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Morawiecki: Obniżymy VAT na żywność i paliwo

- Ta tarcza ma pomóc milionom Polaków w zachowaniu pieniędzy. Mamy trudne czasy, dlatego tym bardziej musimy zadbać o siebie - podkreślił premier Morawiecki. Jak zaznaczył, 80 proc. wpływu na ceny i inflacje mają "czynniki zewnętrzne, manipulacje gazowe i polityka Unii Europejskiej".

- Za ponad połowę dzisiejszej ceny prądu odpowiada polityka Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że wszystkie firmy to pokazują, także prywatne. Trzeba walczyć z klimatem, Europa odpowiada za osiem procent tego klimatu. Czy to jest jednak dobra ścieżka? Wątpię - podkreślił Morawiecki.

Reklama

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Morawiecki zapowiada kolejne obniżki

Jak dodał premier, odpowiedzialny rząd walczy z problemami. - Idziemy dalej z naszymi śmiałymi planami. Zdaniem ekspertów ta pierwsza Tarcza Antyinflacyjna ścięła od jednego do półtora punktu procentowego inflacji. Tarcza Antyinflacyjna 2.0. ma mieć taki sam efekt - mówił szef rządu. 

Polityk zapowiedział. że rząd obniża do zera VAT na produkty żywnościowe. Obniżony zostanie też podatek VAT na paliwo z 23 do ośmiu procent. - To powoduje, że na każdy produkt powinny spaść ceny już od lutego. Sprawdzajmy, jakie te ceny są dziś, a jakie będą na początku przyszłego miesiąca. Tylko z tytułu VAT-u na żywność w portfelu każdej rodziny zostanie 45 złotych - mówił premier.

Morawiecki dodał również, że w związku z Tarczą Antyinflacyjną 2.0. rząd decyduje się na obniżanie VAT-u na gaz. Podatek ma spaść do zera procent. - Do zera spadnie również podatek VAT na nawozy. Ich wysoka cena przełożyć się może na wysokie ceny żywności już wkrótce. My ścinamy ten wierzchołek inflacji - tłumaczył Morawiecki. 

Jak dodał premier Mateusz Morawiecki, planowane obniżki podatku VAT planowane są od lutego przez najbliższe sześć miesięcy.

Pytany o zerowy VAT na żywność Morawiecki podkreślił, że chodzi o "produkty podstawowe", które dotychczas były objęte podatkiem VAT w wysokości pięciu procent. - Przewidujemy wszelkie możliwe kontrole oraz działanie UOKiK w ramach weryfikowania tych cen - zaznaczył premier.

Jak tłumaczył Morawiecki, obniżki podatku VAT, na które zdecydował się rząd, "są powszechne". - To są bardzo ważne sygnały dla całej gospodarki. Działamy antyinflacyjnie. Prawdopodobnie ten szczyt inflacji ma być najprawdopodobniej w czerwcu i wyniesie on około ośmiu i pół procenta - tłumaczył.

Jak dodał premier wszystkie te obniżki razem mogą kosztować między 15 a 20 mld zł polski budżet.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Morawiecki do Tuska: Proszę się nie naigrawać z tych kwot

Premier Morawiecki był pytany także o chaos związany z Polskim Ładem. Szef rządu w ostrych słowach skrytykował zarzuty ze strony opozycji. - Panie Donaldzie Tusku proszę się nie naigrawać z tych kwot. One być może nie są duże z perspektywy warszawskich wieżowców, ale dla ogromnej części polskich rodzin to są bardzo ważne kwoty. Proszę ich nie lekceważyć - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

- Polski Ład jest buforem przed tym kryzysem inflacyjnym, w który wpadł cały świat. Trzeba ludzi, którzy patrzą na każdy szczególik i tworzą tarcze. My nie zasypujemy gruszek w popiele - dodał Morawiecki.

W czasie konferencji padło tez pytanie dotyczące możliwych podwyżek w kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Do Kancelarii doszło kilka dużych jednostek organizacyjnych. W zeszłym roku w jej skład weszło chociażby Ministerstwo Cyfryzacji. Wzrost budżetu jest więc proporcjonalny do budżetu w innych jednostkach - mówił Morawiecki. Premier tłumaczył też skąd podwyżki dla specjalistów dotyczących bezpieczeństwa.

- Jeżeli nie chcemy mieć problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa, to musimy liczyć się z pewnymi wydatkami. Specjaliści w dziedzinach technologii w sektorze prywatnym zarabiają o wiele więcej. Zapewniam jednak państwa, że żaden z urzędników nie otrzymuje nie wiadomo jakich podwyżek - podkreślił.

Koronawirus. Morawiecki: Powinna być ustawa pozwalająca na weryfikację paszportów covidowych

Morawiecki był pytany także o kwestię obowiązkowych szczepień i paszportów covidowych. - Jest na stole propozycja ustawy, która w szerszy sposób pozwala stosować certyfikaty covidowe, czyli tzw. paszporty covidowe. To jest na stole i to będziemy jeszcze dzisiaj dyskutować przed rozpoczęciem Sejmu. Mam nadzieję na przekonanie argumentami również tych oponentów wewnątrz naszego obozu. Musimy mieć konsensus w tym zakresie i ta rzecz nie ulega wątpliwości - mówił premier.

Jak dodał, nie dziwi go sprzeciw Rady Medycznej wobec torpedowania ustawy w Sejmie. - Też uważam, że powinna być ustawa, która w bardziej rygorystyczny sposób będzie pozwalała na egzekwowanie certyfikatów covidowych - do tego potrzebujemy większości w parlamencie. Będziemy o taką większość zabiegać, jestem przekonany że szanse na to jeszcze są - podkreślił Morawiecki.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Założenia rządu

Już wcześniej Morawiecki w wywiadzie dla Interii zdradził niektóre założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. - Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków - mówił w rozmowie z Piotrem Witwickim i Pawłem Czuryłą.

Szef polskiego rządu zapowiedział m.in. obniżkę VAT na ceny paliw. Dzięki temu cena litra benzyny i diesla ma spaść od 60 do 70 groszy, czyli do poziomu około pięciu złotych.
- Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy. To kolejne zapowiadane przez nas działanie, które ma pomóc w codzienności polskim rodzinom i polskim przedsiębiorcom. Cena paliwa przekłada się przecież na zdecydowaną większość cen - podkreślał Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii.

Czytaj cały wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy