Reklama

Reklama

Szef MON zapowiada: W 2022 r. jeszcze większe wzmacnianie Wojska Polskiego

- Zaczniemy w przyszłym roku jeszcze większe wzmacnianie Wojska Polskiego i wyposażanie w najnowocześniejszy sprzęt - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak w Rzeszowie. Mówił też o "Żelaznej Dywizji", która powstała w 2018 r. stoi na straży bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO i zapewnia bezpieczeństwo wschodnich granic naszego kraju.

14. dywizjon artylerii samobieżnej z Jarosławia otrzymał we wtorek w Rzeszowie pierwszą baterię Krab. Dywizjon działa w strukturach 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która jest jedną z trzech brygad - nowoutworzonej na wschodzie kraju - 18. Dywizji Zmechanizowanej. W Rzeszowie mieści się dowództwo 21. Brygady Brygady Strzelców Podhalańskich.

Błaszczak, przekazując armatohaubice Krab, podkreślił, że trafiają one w ręce profesjonalistów: "Ważne jest to, żeby Wojsko Polskie się rozwijało, dlatego trafił na wyposażenie 21 Brygady ten nowoczesny sprzęt." 

Reklama

Przy tej okazji szef MON zapowiedział, że przekazana we wtorek bateria Krab jest pierwszą, która trafia do dywizjonu artylerii 21 Brygady. Kolejne dwie baterie Krab trafią do dywizjonu z Jarosławia w przyszłym roku - zapewnił.

Szef MON: "Żelazna Dywizja" stoi na straży wschodnich granic naszego kraju

Błaszczak zapewnił, że względu na to, że przygotowana została ustawa o obronie ojczyny "zaczniemy w przyszłym roku jeszcze większe wzmacnianie Wojska Polskiego i wyposażanie w najnowocześniejszy sprzęt. Tego wymaga bezpieczeństwo naszej ojczyzny".

Przypomniał, że 21 Brygada "stanowi jeden z filarów 18 Dywizji Zmechanizowanej". Podkreślił też, że "Żelazna Dywizja" powstała w 2018 r., a od tego roku - od przejścia procesu certyfikacji - stoi na straży bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO i zapewnia bezpieczeństwo wschodnich granic naszego kraju. "Ta Dywizja będzie się sukcesywnie wzmacniała" - zapewnił szef MON.

MON poinformowało, że 14. dywizjon artylerii samobieżnej z Jarosławia otrzymał pierwszą baterię Krab, w składzie: wóz dowodzenia dowódcy baterii, dwa wozy dowódców plutonu, osiem 155 mm haubic Krab, dwa wozy amunicyjne, wóz remontu uzbrojenia i elektroniki oraz wóz sztabowy dowódcy dywizjonu.

Reklama

Reklama

Reklama