Reklama

Reklama

Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie będą sprowadzone do Polski

Szczątki Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, prezydentów RP na uchodźstwie, zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada tego roku. Jak przekazał pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, "w Świątyni Opatrzności Bożej powstanie specjalne Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie". - Tam będą groby - prawdziwe bądź symboliczne - naszych prezydentów - poinformował.

12 listopada z Anglii do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe oraz pochówek w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

- Powstanie także izba pamięci, bo dotychczas - mimo że od przekazania insygniów minęło już prawie trzydzieści dwa lata - Polska nie doczekała się takiego miejsca - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak. Zaznaczył także, że "nie było miejsca, gdzie można było oddać hołd prezydentom na uchodźstwie, jak również zapoznać się z historią całej idei naszych legalnych rządów przez okres komunizmu".

Reklama

Sprowadzane są prochy trzech prezydentów RP na uchodźstwie 

Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą poinformował także, że "w tej chwili sprowadzamy prochy Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, którzy zostali pochowani w Wielkiej Brytanii na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark". - Zostaną oni uroczyście pochowani Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie - powiedział Jan Dziedziczak.

Przypomniał także, że w Świątyni Opatrzności Bożej został już pochowany prezydent Ryszard Kaczorowski. - On także zostanie przeniesiony do tego powstałego Mauzoleum - wyjaśnił. Jak zaznaczył pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, "w tym Mauzoleum będą także symboliczne groby prezydentów Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego". Przypomniał, że "prezydent Sabbat spoczywa w Londynie, a prezydent Raczyński w Rogalinie".

Urząd prezydentów RP na uchodźstwie sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski. W Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie zostanie również pochowany Ryszard Kaczorowski z małżonką, którzy dziś spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

"Misja: Wolna Polska"

Historię Prezydentów RP na uchodźstwie przypomni kampania "Misja: Wolna Polska". Na stronie www.misjawolnapolska.pl zamieszczono informacje o faktach z ich życia i czasów urzędowania. Na stronie znajdują się materiały edukacyjne: teksty, zdjęcia i infografiki. Jak podali organizatorzy, jednym z elementów kampanii jest ogólnopolski konkurs edukacyjny dla szkół, a także działania w prasie, internecie, mediach społecznościowych, radiu oraz pociągach PKP.

Całą kampanię wokół sprowadzenia z Anglii do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie zainauguruje koncert orkiestry Młodzi - Polscy pod batutą Huberta Kowalskiego, który odbędzie się 26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Projekt objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy