Sytuacja na drogach normuje się
Wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Ciągle najtrudniejsze warunki panują na drogach województw świętokrzyskiego i łódzkiego, a najlepiej jest w zachodnich regionach - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych. "Im bardziej na zachód" kraju, sytuacja na jest coraz lepsza. Najlepiej jest w województwach szczecińskim, wielkopolskim, lubuskim i w zachodniej części dolnośląskiego sytuacja na drogach już jest dobra. Niestety synoptycy przewidują kolejne opady śniegu. Policja ostrzega, że na niektórych drogach w kraju mogą się pojawiać bardzo trudne warunki jazdy. Na jezdniach - po deszczu - powstaje cienka warstwa lodu.
- Sytuacja na drogach poprawia się, ale ciągle jeszcze są utrudnienia - śnieg, lód lub błoto pośniegowe. Jeżeli nie spadnie śnieg, to warunki będą się poprawiać - powiedział dzisiaj Marek Danowski z GDDP.
- Między Piotrkowem Trybunalskim a Radomskiem (woj. łódzkie) pracuje na drodze ciężki sprzęt, który usuwa lód i śnieg. Kierowcy powinni liczyć się z tym, że szybko nie przejadą przez ten odcinek drogi - powiedział Danowski.
Janik: nie można jeszcze odtrąbić zwycięstwa
Zdaniem szefa MSWiA Krzysztofa Janika, sytuacja na drogach poprawiła się, ale ciągle jeszcze nie jest dobra. Z prognoz pogody wynika, że w najbliższym tygodniu śnieg będzie topniał "spokojnie".
Dzisiaj po południu szef MSWiA spotkał się z władzami resortów i służb uczestniczących w akcji walki z zimą na drogach.
- Sytuacja się poprawiła, sprzęt ciężki pracuje teraz na drogach powiatowych, a na krajowych pracują "gryzarki", które zdejmują lód z nawierzchni - powiedział Janik po spotkaniu Sztabu Kryzysowego. Dodał, że cały czas służby walczące z atakiem zimy są w podwyższonej gotowości.
Podczas spotkania Roman Skąpski z IMiGW mówił, że z prognoz na najbliższy tydzień wynika, iż przewidywane temperatury nie spowodują gwałtownego topnienia śniegu i w związku z tym nie grożą powodzie.
Janik podkreślił, że budżet przewidziany na walkę z zimą nie został jeszcze w pełni wykorzystany.
W posiedzeniu Sztabu Kryzysowego uczestniczyli m.in.: szef MON Jerzy Szmajdziński, komendant główny Straży Pożarnej Zbigniew Meres, wiceminister środowiska Krzysztof Szamałek, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Czesław Piątas, komendant główny Straży Granicznej Józef Klimowicz oraz przedstawiciele ministerstw infrastruktury, edukacji oraz władze PKP i Polskich Sieci Energetycznych i Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych.
Małopolska
Wszystkie drogi krajowe w Małopolsce są przejezdne. Miejscami jazdę utrudnia zajeżdżony śnieg. Na "zakopiance" od Myślenic do Skomielnej zalega błoto pośniegowe, a dalej w kierunku Zakopanego śnieg. Nieprzejezdna jest droga wojewódzka z Andrychowa do Żywca oraz 55 odcinków dróg powiatowych. Najpoważniejsza sytuacja panuje w powiecie miechowskim, gdzie dzisiaj w odśnieżaniu nadal pomagać będzie wojsko i strażacy-kadeci. Do 63 małopolskich miejscowości dojazd jest utrudniony lub niemożliwy. Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego wcześniej niż zapowiadano - bo dzisiaj po północy - przywrócono ruch pasażerski na szlaku kolejowym Rabka-Mszana Dolna.
Szczególnie trudna sytuacja panuje jednak na płatnym odcinku autostrady Kraków-Katowice. Już wczoraj nie było tam dobrze, dziś sytuacja się nie poprawiła. Nawierzchnia jest tam oblodzona i trzeba bardzo uważać, a za przejazd tą drogą trzeba zapłacić i to niemało.
Podkarpacie
Przejezdna jest już droga Wetlina-Ustrzyki Górne. Do 33 zmalała liczba nieprzejezdnych odcinków dróg powiatowych i lokalnych. Do wszystkich miejscowości dociera pomoc i transporty z zaopatrzeniem. Uważać trzeba przede wszystkim na trasach w Bieszczadach, gdzie pod cienką warstwą śniegu na jezdni jest lód. Lokalne trasy pokryte są wciąż grubą warstwą śniegu.
Świętokrzyskie
W Świętokrzyskiem nieprzejezdnych jest jeszcze około 40 procent dróg gminnych i 20 procent dróg powiatowych. Jedynie w powiecie skarżyskim przejezdne są wszystkie drogi. W Górach Świętokrzyskich można już dotrzeć drogą do Nowej Słupii i Górna. Prawdopodobnie jeszcze całą dobę potrwa odśnieżanie dojazdu do Bodzentyna w powiecie kieleckim.
Zachodniopomorskie
W Zachodniopomorskiem ślisko jest między innymi na trasie numer 163 Czapinek - Wałcz. Jadą tam już piaskarki. Uważać musicie także na drodze 142 od skrzyżowania z drogą 141. Od miejscowości Sawno do Warchlina trasa jest skuta lodem. Tam też zmierzają piaskarki. Na niektórych drogach lokalnych zalega gruba warstwa śniegu i do niektórych miejscowości nadal nie można dojechać.
Podlasie
Jeszcze 49 km dróg lokalnych na 10 odcinkach jest dzisiaj rano nieprzejezdnych na Podlasiu - podało centrum zarządzania kryzysowego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Niemal wszystkie nieprzejezdne odcinki są w powiecie siemiatyckim. Utrudniony kontakt ze światem mają jeszcze mieszkańcy 15 miejscowości i osad w zabudowie kolonijnej.
Lubelszczyzna
Na Lubelszyźnie wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Wciąż nieprzejezdna jest część dróg powiatowych. To przede wszystkim drogi powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Do tych miejsc skierowano ciężki sprzęt odśnieżający, który dotychczas pracował na drogach krajowych.
Warmińsko-Mazurskie
Na Warmii i Mazurach tylko jedna trasa jest nieprzejezdna. To droga wojewódzka numer 505. W miejscowości Płonne, na odcinku między Młynarami a Fromborkiem, drogę zasypał śnieg.
Łódzkie
Utrudnienia w ruchu występują na odcinkach dróg: nr 1 (Piotrków - Radomsko), nr 42 (Brzeźnica - Radomsko - Przedbórz), nr 8 (Bełchatów - Piotrków). Większość dróg powiatowych i gminnych jest przejezdna. Problemy występują w miastach na uliczkach osiedlowych i na drogach w powiecie radomszczańskim, sieradzkim, wieluńskim, poddębickim. Na trudności z przejazdem można również napotkać w gminie Dalików (pow. poddębicki) we wsiach: Domaniewek, Bardzynin, Dąbrówka Nadolna, Huta Bardzyńska, Idzikowice, Cieśnica, Madaje Stare, Kontrewers, Sarnów oraz w gminie Masłowice (pow. radomszczański) we wsiach Chełmno i Kraszewice.
150 żołnierzy walczy z zimą
150 żołnierzy i 20 pojazdów, m.in. spycharek kołowych i gąsienicowych bierze dzisiaj udział w akcji odśnieżania dróg - poinformował zespół prasowy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jak powiedział ppłk Andrzej Mędykowski z zespołu prasowego Szefa Sztabu Generalnego WP, wojsko pomaga dzisiaj w walce z zimą w sześciu województwach: warmińsko-mazurskim, małopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.
Policja ostrzega: trudne warunki na wielu drogach.
Policja apeluje do kierowców o ostrożność. Funkcjonariusze drogówki ostrzegają, że kierowcy muszą jeździć wyjątkowo ostrożnie i wolno. - Jeżeli samochód wjeżdża na taką nawierzchnię z bezpiecznego fragmentu drogi, wówczas auto staje się nie do opanowania - podkreśla Zbigniew Matwiej z biura prasowego Komendanta Głównego Policji.
Ostrzeżenie i prośba o zmniejszenie prędkości jazdy kierowana jest zwłaszcza do kierowców dużych samochodów ciężarowych. - Jeśli na drodze samochód ciężarowy wpadnie w poślizg, jest on bardzo niebezpieczny dla wielu pojazdów znajdujących się na drodze, może więc dojść do nieobliczalnych tragedii - przestrzega Matwiej.
Złe wiadomości przekazują synoptycy - zapowiadają na dziś kolejne opady śniegu, śniegu z deszczem, a na Pomorzu również deszczu. Oznacza to, że jeśli potem ściśnie mróz, może być naprawdę niebezpiecznie.
RMF/PAP