Reklama

Strajk Kobiet. Sondaż Kantar: 70 proc. Polaków popiera demonstracje

70 proc. Polaków popiera demonstracje uliczne organizowane w ramach Strajku Kobiet, z czego 13 proc. brało w nich udział - wynika z opublikowanego w czwartek (19 listopada) badania Kantar. Poparcie dla demonstracji częściej deklarują ankietowani z młodszych grup wiekowych.

Protesty trwają w kraju od 22 października. Trybunał Konstytucyjny orzekł wtedy, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony.

Na "tak" nawet mimo braku uczestnictwa

Kantar zapytał ankietowanych, czy brali udział w demonstracjach ulicznych związanych z wyrokiem TK. 13 proc. badanych przyznało, że tak, z czego 4 proc. wiele razy, a 9 proc. tylko raz.

Reklama

Kolejne 57 proc. badanych, mimo że nie uczestniczyło w protestach, to wyraziło dla nich poparcie. 25 proc. stwierdziło, że nie brało udziału w manifestacjach i ich nie popiera. 5 proc. odpowiedziało: "nie wiem, trudno powiedzieć".

Poparcie wśród różnych grup

Z sondażu wynika, że w protestach częściej brały udział kobiety niż mężczyźni, jednak poparcie dla strajków jest na podobnym poziomie zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn.

Największe poparcie dla protestów wyraziły osoby z miast od 20 do 100 tys. mieszkańców (łącznie 78 proc., z czego 16 proc. powiedziało, że brało udział w protestach). W dalszej kolejności osoby z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (71 proc., z czego 18 proc. uczestniczyło w manifestacjach).

Udział w protestach najczęściej deklarowały osoby w wieku 18-24 lata. W tej grupie 29 proc. przyznało, że wyszło na ulice. Im starsi Polacy, tym częściej nie popierają demonstracji ulicznych powiązanych ze Strajkiem Kobiet. Brak poparcia częściej deklarują też osoby o poglądach prawicowych i zwolennicy partii rządzącej - podaje Kantar.

Spadają notowania rządu

- Nasze badanie potwierdza, że to częściej w młodszych grupach wiekowych dominuje poparcie dla protestów - skomentowała Anna Trząsalska z Kantara.

- Choć strajki zostały wywołane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ograniczenia prawa do aborcji, obecne postulaty Strajku Kobiet mają dużo szerszy zasięg, a protestujący sprzeciwiają się ogólnemu nierównemu traktowaniu kobiet w Polsce oraz ograniczaniu wolności przez obecny rząd. Jak duży wpływ te wydarzenia mają na sytuację polityczną w Polsce, zobaczyć można chociażby po spadku notowań partii rządzącej w badaniach preferencji partyjnych czy ocenie działalności rządu - zauważyła Trząsalska.

Zwróciła uwagę, że do tej pory rząd nie zaproponował żadnego rozwiązania w stosunku do protestujących. - Z pewnością niebawem dowiemy się, jak zakończy się Strajk Kobiet - czy wyciszy się samoistnie, czy jednak postulaty doczekają się realizacji - stwierdziła.

Badanie zrealizowano 6-12 listopada na reprezentatywnej grupie 1010 dorosłych Polaków metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy