Stare dokumenty mogą zwiększyć emeryturę. ZUS przeliczy świadczenie na nowo

Oprac.: Agnieszka Boreczek

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
12 tys.
Udostępnij

Stare dokumenty, które od lat leżą w szufladach, mogą przyczynić się do zwiększenia emerytury. Warto mieć świadomość, że dawna legitymacja ubezpieczeniowa jest podstawą do przeliczenia świadczenia na korzyść emeryta. Masz ją w domu? Koniecznie udaj się z nią do ZUS-u.

Twoja emerytura może wzrosnąć, jeśli dostarczysz np. legitymację ubezpieczeniową
Twoja emerytura może wzrosnąć, jeśli dostarczysz np. legitymację ubezpieczeniowąARKADIUSZ ZIOLEKEast News

ZUS potrzebuje dokumentów, na podstawie których zweryfikuje staż twojego zatrudnienia. Jednym z nich jest stary dowód osobisty z wpisami o zatrudnieniu w określonym czasie oraz książeczka wojskowa z informacją o terminie odbywania czynnej służby wojskowej. Nie zostały one uwzględnione przy pierwszym wyliczaniu wysokości emerytury? Dla osób, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 roku i mają emeryturę wyliczaną według starych zasad, odnalezienie takiego dowodu może oznaczać znaczący wzrost świadczenia.

Dostarcz do ZUS-u oryginały tych dokumentów lub przynajmniej poświadczoną kserokopię. Inną akceptowalną opcją są świadectwa odbycia służby albo zaświadczenia z miejsc, gdzie odbywała się służba zawodowa. Na tej podstawie zostanie wykonana korekta.

Legitymacja ubezpieczeniowa - to też ważny dokument dla ZUS

Legitymacja ubezpieczeniowa to kolejny przykład dokumentu, który dostarczony do ZUS-u może pozytywnie wpłynąć na wysokość twojej emerytury. Była ona obowiązkowa dla wszystkich pracujących przed 1 stycznia 2010 roku, gdy ZUS zrezygnował z jej wydawania.

Znajdują się w niej wpisy dotyczące m.in. zatrudnienia i wysokości otrzymywanego wynagrodzenia. Jeżeli legitymacja ubezpieczeniowa zawiera wpisy, których ZUS nie uwzględnił przy obliczaniu emerytury, to warto dostarczyć ją do zakładu w celu ponownego przeliczenia świadczenia.

Kto powinien to zrobić? Zwłaszcza te osoby, które nie mają pełnej dokumentacji potwierdzającej zatrudnienie i wynagrodzenie w latach aktywności zawodowej. Takie braki mają przykre konsekwencje, bo ZUS bierze pod uwagę minimalne wynagrodzenie, co dla sporej grupy osób okazuje się krzywdzące. Dostarczenie legitymacji ubezpieczeniowej z wpisami o rzeczywistych zarobkach to podstawa do wykonania korekty.

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Osoby, które posiadają dodatkowe dokumenty, a dane w nich ujęte nie były uwzględnione przy pierwotnym wyliczaniu emerytury, mogą złożyć (ale tylko raz w roku) wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia.

Procedura jest stosunkowo prosta. Należy udać się do placówki ZUS z odnalezionymi dokumentami oraz wypełnionym wnioskiem o przeliczenie emerytury. W przypadku, gdy ZUS uzna nowe okoliczności (np. odnalezienie dokumentów potwierdzających wyższe wynagrodzenie w latach pracy), świadczenie emerytalne może wzrosnąć.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Zalewski: Paulina Hennig-Kloska powinna zostać na stanowisku
      Zalewski: Paulina Hennig-Kloska powinna zostać na stanowiskuRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      6754
      Super
      relevant
      1909
      Hahaha
      haha
      758
      Szok
      shock
      1189
      Smutny
      sad
      1045
      Zły
      angry
      370
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      12 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na